Nierua-tkmuv Hutorudv Informatiepunt WmSP *ll| oog de moderne/vrijzinnige richting aan. Dit laatste was trouwens vrijwel in heel de kop van Noord-Holland het geval binnen de Neder landse Hervormde kerk. Na het vertrek van ds. France in 1923 raakte de kerkelijke gemeente van Callantsoog zeer in verval. Ringpredilcanten, die werden aangewe zen om het kerkelijke lampje van Callantsoog nog enigszins brandende te houden, waren soms de wanhoop nabij. Pas in 1950, toen een samenwerking met Juli- anadorp werd aangegaan, kwam er weer enige kerkelijke belangstelling tot leven. Ook de af stand tussen gereformeerden en hervormden werd minder. Rond 1970 verenigden de Neder lands Hervormde Kerk, de Gereformeerde Ker ken (A.Kuiper) en de Lutherse Kerk zich in een conciliair proces dat "Samen Op Weg" werd genoemd (S.O.Wj. met de bedoeling om in 1986, honderd jaar na de doleantie, weer tot één kerk te komen. Dit proces heeft ongeveer 35 jaar geduurd en eigenlijk nooit volledige instemming gekregen van alle betrokkenen. Hervormden van Callantsoog waren blij met gereformeerden die hun steentje wilden bij dragen aan het plaatselijke kerkelijke leven. Al vanaf 1975 werd voor de gereformeerden een gastlidmaatschap mogelijk gemaakt. Lan delijk werd 2006 het jaar waarin gereformeer den, hervormden en lutheranen zich verenig den in de Protestantse Kerk van Nederland. Over het kerkgebouw zou je kunnen zeggen: "Mensen komen, mensen gaan, maar een ge bouw blijft gewoon staan." Inmiddels heeft de kerk van Callantsoog ruim vier eeuwen getrot seerd. Als er één ding is waarmee Callantsoog kracht uitstraalt dan is dat het kerkgebouw. Of je het mooi vindt of niet, nergens zul je een soortge lijk kerkgebouw vinden van zoveel stralende eenvoud. "Het Callantsoger kerkje", zeggen sommigen liefkozend. Het lijkt werkelijk in niets op andere kerken. Het staat op het hoog ste punt van het dorp als een rots in de bran ding. Nergens kan het harder stormen dan bij de kerkdeur. In het Historisch Informatiepunt van Callantsoog is een nieuwe tentoonstelling ingericht. Het the ma laat zich hij binnenkomst makkelijk raden: Jutten! Een grote oranje reddingsboei trekt de aandacht: die van de Deense zeilschoener Activ die vlak voor de kust verging en waarbij 7 doden werden betreurd. Veel Callantsogers kennen het verhaal van de aangespoelde televisies. In 2003 lagen contai ners vol met tientallen televisies op de vloed lijn, waar ze gemakkelijk te halen waren door de dorpelingen. Een aantal Callantsogers kreeg zelfs een paar televisies aan de praat. En met wat zoeken slaagde men er soms ook in een mooi paar sportschoenen te jutten! Wat exemplaren van deze sportschoenen kunt u bewonderen in de vitrinekast. De digitale presentatie laat nog veel meer strandvondsten zien uit de afgelopen decen nia. Sigarettensloffen en flessenpost bijvoor beeld. Natuurlijk speelt de strandvonder een belangrijke rol. De moeite waard even de bibliotheek binnen te lopen! De tentoonstelling duurt tot en met april 2011.

De Clock van Callens-Ooghe | 2010 | | pagina 13