Uit ket boek Welmtvtb Simon Verschoor De kerk van Callantsoog vertegenwoordigt een geschiedenis van bijna 430 jaar: vanaf ongeveer 1580. Natuurlijk was de christelijke kerk van voor 1570 een rooms-katholieke kerk, er was in die tijd maar één kerk in de westerse samenleving. Maar bij de herinrichting van het nieuwe dorp en de kerk werd het een protestants bedehuis, alsof het water van die verwoestende storm vloed van 1 november 1570 dat oude geloof ra dicaal met dorp en kerk had weggespoeld. Wèl zou deze stormramp met een naam van het oude geloof de geschiedenis ingaan, namelijk 'Allerheiligenvloed'. Met vereende krachten werden de restanten van het oude dorp uit het water gevist en op karren geladen om van dit materiaal - bakste nen en kloostermoppen - in de meer zuidelijk en hoger gelegen duinen een nieuw dorp met kerk te bouwen. Het werd een protestantse kerk, ik denk om dat de pastoor dat wilde. "Wat wisten de men sen daar nou van." Velen van hen konden niet lezen of schrijven, dus wat mijnheer pastoor zei, dat was welgedaan. En zo werd "Mijnheer Pastoor" opeens "Dominee". Ook hadden de Heeren van Callantsoog hier vermoedelijk iets in te zeggen, want Callants oog was een 'ambachtsheerlijkheid'. Maar al voor de stormvloed was de Heer van de Heer lijkheid, Hendrik van Brederode, voor de Spanjaarden gevlucht en in ballingschap ge storven. Er woedde een oorlog in het land die de ge schiedenis in zou gaan als 'De Opstand' maar die vooral, uiteraard achteraf, de 'Tachtigja rige oorlog' werd genoemd (1568 - 1648). Het was natuurlijk even wennen voor de men sen toen de nieuwe kerk, laten we maar aan nemen, in 1580 klaar was. Zo'n kale kerk, zon der beelden of altaar, met de priester die nu dominee was geworden en verkondigde dat het hebben van beelden in de kerk afgoden dienst was. Na de stormvloed van 1570 duurde het nog vijftig jaar, tot 1620, dat Callantsoog een eigen predikant kon beroepen. Daarna volgde er een geschiedenis die inder daad een "Wel en wee" genoemd kan worden (Jb. Baken), aangevoerd door een lange lijst met predikanten. Het is een gaan en komen van dominees met hun gemeenteleden, al meer dan vierhonderd jaar, en dan nog steeds in datzelfde kerkgebouw. Soms ging het goed maar meestal met veel moeite en moest de kerkelijke overheid ingrijpen om dit plaat selijke kerkelijke leven enigszins in stand te houden. De godsdienstige bodem ter plaatse bleek veelal niet zo vruchtbaar. Het is de geschiedenis van de Nederlands Her vormde Gemeente van Callantsoog. "Wel en wee" van de Nederlands Hervormde Gemeente te Callantsoog 1570-2006 Naast de Nederlands Hervormde gemeente waren er in Callantsoog geen andere ker ken. Ook een rooms-katholieke kerk is er na de stormvloed in Callantsoog nooit geweest. Vooral na de Franse tijd hing men in Callants-

De Clock van Callens-Ooghe | 2010 | | pagina 12