Boekew van dokter CallaJttsooj Klaas Schuurman In 1994 overleed dokter Verheul, voormalig huisarts in Callantsoog. Dokter J.F.W.G. Verheul werd geboren in 1914 en was van 1948 tot 1974 huisarts in Callantsoog en 't Zand. Daarna verbond hij zich als medicus aan Noorderhaven. Mevrouw Verheul is begin dit jaar overleden, waarna de erven - waaronder zoon Frits Verheul - de ouderlijke woning hebben verkocht. Hun nalatenschap bevatte onder meer een in drukwekkende bibliotheek. Daaruit werden onlangs veel boeken geschonken aan boelcen- verkooppunt 't Brantpunt, waar ze ten bate van de restauratie van de kerk zullen worden doorverkocht. De resterende werken kregen diverse andere goede bestemmingen. Zo kon ook de Historische Vereniging enkele interes sante titels, die handelen over Callantsoog en Groote Keeten, aan haar collectie toevoegen. Dokter Verheul en zijn echtgenote zijn be graven op het kerkhof van Callantsoog, in de schaduw van de vertrouwde kerk die straks mede door de opbrengst van hun boeken ge restaureerd kan worden. Verguld De Verheul-bibliotheek telde ook diverse titels die handelen over Callantsoog, zoals Als ik deer nog an denk, Sprokkelingen, 't Oge en Oude kaarten en de geschiedenis van de kop van Noord-Holland. De Historische Vereniging is er heel blij mee deze werken nu in haar bezit te hebben. Hier onder een fragment uit het laatstgenoemde boek, geschreven door J. Westenberg en uitge geven in 1961. De vroegere loop van het Oogmer Gat bij Adr. An- thonisz wordt plaatselijk op luchtfoto's nog aan geduid door een vochtig gedeelte van de polder ten zuiden van het tegenwoordige Groote Keeten. Deze getijgeul werd in 1610 afgesloten door de Oogmergats Dijk die in het jaar daarop werd vervangen door de oostelijk daarvan gele gen Voordijk. Deze laatste loopt nu nog langs de westkant van een deel van de weg van Groote Keeten naar Callantsoog. Uit een anoniem kaartje valt in combinatie met luchtfoto's en recente werktekeningen van de Rijkswaterstaat op te maken, dat deze twee dijken evenwij dig aan elkaar liepen met een onderlinge afstand van circa 45 meter (van hart tot hart). Op de recente stafkaart is het restant van de Oogmergats Dijk helaas niet van de luchtfoto's overge nomen. bogen duinformatie die eertijds aan de noordkant van het eiland Callantsoog begrensde, waar men te genwoordig de buurtschap Groote Keeten aantreft. -70.- Bij Adr. Anthonisz, 1618, zien we dat de Voordijk naar het noorden aanliep op een uitste kend gedeelte van de zwak ge-

De Clock van Callens-Ooghe | 2010 | | pagina 10