Toen Klasina met haar man Jaap in 1943 op Achterweg 3 kwam inwonen waren Henk en Corrie nog thuis. Maar Achterweg 3 lag in het 'schootsveld' en ieder moest er in het laatste jaar van de oorlog vandaan. Zij gingen naar Anna Paulowna, waar zij in de bollenschuur van Gerard Schenk, broer van Arie Schenk, mochten verblijven. Na de oorlog konden zij niet meteen terug naar hun eigen huis. Het was uitgewoond en er waren planken voor de ramen getimmerd, het moest eerst worden op geknapt. De kleine ramen werden vervangen door een grote voorruit. De bedsteden werden op- bergkasten. Volgens Alie werd de woonkamer daarna vaker gebruikt. Voorheen leefde de fami lie in de keuken en de ka mer bleef schoon en net jes voor de visite. Toen kort na de oorlog hun zusje Trien overleed, heeft Corrie bij haar zwager Jacob Hollander, die met twee kleine kin deren achterbleef, met de huishouding geholpen (zie Clock nummer 3, jaargang 23). "Ga jij maar heen," had moeder gezegd. En het is goed gegaan. Na 1962, toen Jaap en Klasina in het huisje woonden, bleef de familie komen. Klasina's schoonzussen kwamen vaak met hun kinde ren een weekend logeren, want het strand bleef trekken. De schuur werd herbouwd, gro ter gemaakt en ingericht als zomerverblijf, zodat ze daar hun vakanties konden door brengen. En Achterweg 3 is nog steeds een trekpleister voor familieleden, waar Klasina ze gastvrij onthaalt. Foto: Aad Proviiy Er waren twee bedsteden, een voor de klein sten en een voor de ouders. De rest sliep boven. De schuur werd gebruikt als stal met plaats voor twee of drie koeien. Zomers liepen ze op het land aan de duinkant even voorbij Roos. Als vader geen tijd had, molk Alie met een zus ze twee keer per dag. Hij dacht zo wat extra geld in huis te hebben, maar het bracht min der op dan gedacht. De melkfabriek betaalde drie cent voor een liter melk. Er moest geld bij en de koeien werden verkocht. Het was een slechte tijd, er was weinig werk. Vader Bakker ging naar de kustbescherming. Als strandwerker moest hij al 's morgens vroeg bij de dammen in Huisduinen zijn. Hij liep langs het spoorlijntje, dat was de makke lijkste weg. Later heeft hij ook aan de zeewe ring in Callantsoog gewerkt. Hij maakte lange dagen, maar je was blij dat je wat had. Als je geen werk had moest je alle dagen naar Cal lantsoog om te stempelen. Soms kon je een blik vlees mee krijgen. Vader, Arie en Henlc hebben ook nog aan de Afsluitdijk gewerkt. Later is hij als werkman naar Schenk gegaan. Alle kinderen zijn hier vanuit huis getrouwd. Alie op 11 mei 1940, drie dagen voor de capitulatie. Bets trouwde met Mein- dert de Haan, zoon van caféhouder Piet de Haan. De Haan runde samen met Vos een strandtent en Meindert moest op de kin deren letten die het wa ter in gingen. Daar heeft Bets hem leren kennen. Tijdens de evacuatie in de oorlog woonden ze in de strandtent die bij Strooper op het land weer was op gebouwd. -27.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2010 | | pagina 7