Dacuutewtm vtmr ket archief vangen, dat er helm moest worden geplant en dat de polder vijf jaren voor het onderhoud moest zorgen. In 1895, toen Oldenburg het herstelwerk kreeg opgedragen, stond er in het proces-verbaal dat de aannemer zoveel mogelijk mannen uit Cal- lantsoog moest inschakelen. Dat gebeurde nu niet, een ploeg arbeiders uit Petten voerde het werk uit. In Petten woonden al heel lang dijk werkers voor het onderhoud van de Hondsbos- sche en Pettemer zeewering. Op de fraaie foto, welke is genomen tussen 20 november en 18 december 1897, is het afgra ven van een duin in volle gang. Deze foto hing ingelijst naast de bedstede van mijn overgroot vader Jacob Bakker en is er na zijn dood tot op de dag van vandaag blijven hangen. Al het werk gebeurde met de hand, geen paardentractie, houten geleidegoten voor de houten wagens. Voor de arbeiders staan drie mannen in het pak. De linker figuur van de drie is Jacob Bakker (1831-1909) uit de Groote Keeten en de graver rechts op het duin is mijn grootvader Andries Siewertsen (1873-1939) uit Petten. In een maand was de klus geklaard, 's Avonds naar huis, daar was geen sprake van. Fietsen hadden ze nog niet en na een dag hard wer ken waren ze te vermoeid om over het strand naar huis te lopen. Ze sliepen in Abbestee bij Vrouwtje de Leeuw, twintig Pettemers in het hooi in een boeren schuur. De barones had haar geld net ontvangen toen de opzichter van het 3e district van Provincia le Waterstaat op 5-2-1898 berichtte dat er weer een gat was geslagen in de pas herstelde dui nenrij. Ja, er moest wat veranderen in de wijze waarop de kustverdediging werd uitgevoerd. In 1898 werd het rijk verantwoordelijk. In 1899 werd het werkspoor aangelegd langs de Voordijk tot Callantsoog door aannemer Van der Plas uit Hardinxveld. Het werk voor paal 13 was het laatste karwei aan de kust dat in opdracht van de polder Callantsoog werd uitgevoerd. :cn uitgflve jan de verenigd Callantsoog jaargang nr. 1 maart 201 Prijs 4' Lezers leveren zo nu en dan documenten en foto's in bij de redactie, vaak voorzien van tekst en uitleg. Wij zijn ze daar zeer erkentelijk voor en regelmatig wordt er ook iets van gepubliceerd in de Clock. Van het merendeel ziet u echter niets terug, dat wordt toegevoegd aan ons ar chief. Want naast het vullen van redactionele kolommen steekt de redactie veel tijd en energie in het opzetten van een uitgebreid dorpsarchief. Er zijn intussen een kleine 2500 foto's - en daarnaast vele documenten - omschre ven en opgeborgen. Maar er is plaats voor méér. Dus als u over interes sante bescheiden uit het verleden beschikt - foto's, ansichtkaarten, tekeningen, aktes, kranten en wat al niet dan houden wij ons graag aanbevolen. Wilt u het originele materiaal liever zelf houden? Maak dan een afspraak, dan slaan wij het digitaal op. En hebt u een boeiend achtergrondverhaal bij een foto? Zet het alstublieft op papier! Misschien kunnen we er in een van de komende Clocken ruimte voor reserveren. -36.- historische

De Clock van Callens-Ooghe | 2010 | | pagina 16