Excursie naar WLerüi^m, Dries Blokker 6 juni werd een stralende dag. De 36 deelnemers begonnen de jaarlijkse excursie met een bekertje koffie en een picolientje in Tante Jaantje, tiptop verzorgd door Sara Planting. Misschien omdat de meesten binnen waren kon de bus van de firma Peereboom de boerderij maar met moeite vinden. Maar eenmaal ingestapt kwamen we al snel op Wieringen waar op Stroe onze excursieleider Cor Spijker onze gids over Wieringen, Gerard Hille, welkom aan boord heette. Hij richtte onze aandacht op de boerderijen na arriveerden we op Oosterland, waar Kees van het Wieringer type, gedekt met riet en pannen en waarvan de hoge achtergevel van het bedrijfsgedeelte gevormd wordt door een wand van overnaadse planken het 'schuur- schot'. Door Hippolytushoef, via de Noorder- buurt, reden we over de Quarantaineweg en namen bij de camping een kijkje over het wad en het dichtgeslibde Amsteldiep. Door Wes- terland, langs de eendenkooi via Wester- en Oosterklief, ging het over de Elft naar de pol der Waard Nieuwland: in de toekomst, zoals het er nu uitziet, onderdeel van het Wierin- gerrandmeer. Bij het binnenrijden van de pol der wierpen wij een blik op de oude wierdijk. Terug op Stroe werden wij verwacht door de mensen van museum Jan Lont. Het museum is gehuisvest in een boerderij van het Wie ringer type, door Jan Lont vermaakt aan de Museum Vereniging. De oude Wieringer boer derijen hebben de vorm van een winkelhaak. Woonhuis en stal vormen het lange eind. De hogere opslagruimte vormt het 'blok' van de winkelhaak. De indeling kan variëren, maar in de binnenhoek van de haak bevindt zich altijd de 'schuur', dat is Wierings voor hooi- vierkant, met daaraan grenzend in het lange stuk de stal voor 7 of 8 koeien, met een deur naar buiten. Zo konden de dieren via de zol der gevoerd en de mest direct weggekruid worden. Stal, hooi-'schuur', dors, wagenstek bevinden zich in het verhoogde, met riet ge dekte deel, want hooiopslag vergt veel ruimte. In het 'schuurschot', bevinden zich een hoge dubbele schuurdeur en een of meer luiken. Het woonhuis is aan de voorkant met pannen gedekt, voor de regenwateropvang. Binnens huis, vlakbij de stal is er voor mens en vee ook een welput. De tentoonstelling in het museum heeft dit jaar als thema: Geneeskunde op Wie ringen omstreeks 1900. Met als pronkstuk de mobiele brancard, verend opgehangen, waar mee een patiënt door lopers naar de boot bij De Haulces vervoerd kon worden. Aan Den Oever genoten we een goed verzorg de lunch in hotel-restaurant Oeverdijlc. Daar- Klein, de beroemde musicus van Wieringen, ons vertelde over de ontstaans- en restaura tiegeschiedenis van de Michaelskerlc aldaar. In de 12e eeuw gebouwd van tufsteen, op de hoogte. Op de plek van een ouder, houten heiligdom. De architect dr. P.J.H. Cuypers gaf bij de restauratie van 1885-1887 de kerk zijn Romaanse vorm terug. En bij de laatste res tauratie van 1990 tot 1994 werd die vorm ver volmaakt toen het Romaanse koor met crypte op eigen kracht en financiering op de oude zwerfsteenfundamenten heropgebouwd kon worden. Kees speelde tenslotte voor ons op het oude Teschemacher orgel en we hoorden - en konden aan een bij de preekstoel nagebouwde kerk zien - hoe er in de Michaelskerlc maan delijks een oecumenische viering plaatsvindt. Van Oosterland raakten we naar Westerlclief, naar de familie Raap. Hans vertelde ons de ge schiedenis van hun boerderij met z'n typisch Wieringse niveauverschillen. We bekeken de zomerstal en vroegen ons af of het akkerland hier nog meer Vilcingschatten verbergt. En dat alles bij stralend weer, waar Annie ons achter de boerderij met fris en koek verzorgde. Even over vijf waren we terug in Callantsoog. 't Was mooi geweest, een excursie die klonk als een klok. Cor en alle medewerkers: harte lijk dank! -46.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2009 | | pagina 6