Calüwtsoqer brandweer li/' DeslMAMLMVlrtlWcU Klaas Schuurman Deel 1 - Willem Rampen en Piet Bleij endaal In een boeiende serie artikelen schetste Clock-redacteur Jacob Vos in de jaren 1994-1995 de geschie denis van de Callantsoger vrijwillige brandweer. Vos legde de klemtoon op de organisatie, het materieel en de techniek. Anno 2009 pakken we de draad weer op. Maar dit keer laten we de brand weermannen zelf aan het woord. De Clock sprak met twee oudgedienden, Willem Rampen en Piet Bleij endaal, en met twee man van het huidige korps, Harry Bijpost en Gerard Sneekes. "Kossen, leg 'ns uit" In Rampen's tijd stond de brandweerkazerne nog op de Lepelaarsweg. "Waar nu de reddingmaatschap pij zit." Kort voor het einde van zijn brandweercarriè re, in 1976, kreeg het Cal lantsoger korps een nieuwe brandweerwagen. "Dat was in maart '73 en tot mijn verbazing was ie knalgeel. Waarom? Tja, Callantsoog, hè? Altijd dwars. Maar dat viel toen waarschijnlijk be ter op." Foto: Klaas Schuurman Willem Rampen (87) kwam beginjaren zestig bij de vrijwillige brandweer. 'Vrijwillig' is mis schien niet het juiste woord. "Als gemeente ambtenaar werd gewoon van je verwacht dat je erbij ging. En dat je uitrukte als er alarm was, ook al stonden de piepers op tafel," zegt Rampen, maar daar had hij absoluut geen be zwaar tegen. Hij herinnert zich nog goed 'zijn' eerste brand. "Wij woonden toen naast het gemeentehuis - waar nu Plein 22 zit - en mijn vrouw werd daarom meestal als eerste gebeld als er iets loos was. Het was dus begin zestiger jaren. Het exacte jaar weet ik niet meer, wel de dag: 1 april. De telefoon gaat, mijn vrouw neemt op: de boerderij van Jaap Stam in Groote Keeten staat in lichterlaaie! De burgemeestersvrouw dacht nog dat het 'n één aprilgrap was, maar we zijn toch uitgerukt. Helaas, de boerderij op de Helmweg - met rieten dak - was niet meer te redden. Nu zitten daar Sjaak en Atie Stam in een nieuw gebouwde boerderijzonder rie ten dale." -42.- GEMEENTE CALLANTSOOG De heer W« Rampen Dorpsplein 20 Callantsoog» Onderwerppersoneel brandweer. Ons kenmerk CALLANTSOOG, 360 Datum 27 februari 1964. Hierbij delen wij U mede, dat wij U met ingang van 1 maart 1964 hebben benoemd tot lid van de vrij willige brandweer. Burgemeester en wethouders van Callantsoog, burgemeester. wethouder.

De Clock van Callens-Ooghe | 2009 | | pagina 2