HefjXTttkwntavr Jan Mooij Pzn. Op 24 augustus 1919 opende de FIT in Callantsoog een hulppostkantoor aan het Dorpsplein. Een in dat jaar nog niet juiste benaming. De eerste beambte werd namelijk officieel stationhouder of stationhoudster genoemd. Hoogstwaarschijnlijk is dit mevrouw Visser geweest, terwijl haar man besteller was. Het huis is eerder, september 1874, verbrand. (Zie boekje Oude Prenten, blz. 16) Die post was dan ook écht niet te bezorgen, hoewel besteller Teun toch aardig van wanten wist. Zo kreeg Teun een kaart in handen met als adres: zomerhuisje in Callantsoog, plusmi nus 100 meter van het strand en geen gordij nen voor de ramen. De kaart werd netjes be steld op het juiste adres! Na ruim 23 officiële dienstjaren ging in 1980 mevrouw Glasbergen met 'groot verlof. Het kantoor werd daarna nog plusminus drie jaar door anderen gerund en toen kwam het Dorpsplein weer in beeld. Daar werd in 1979 het eerste kantoor gesloopt. In latere jaren zette de familie Worp het kan toor voort: mevrouw Worp als stationhoud ster, de heer Worp als besteller. In 1954 begon mevrouw Nel Glasbergen-Tho- masz als seizoenhulp bij mevrouw Worp. Tot april 1957. Toen nam zij de zaken over en trad officieel in dienst bij de PTT. Er werd kantoor gehou den in een woonwagen van de firma Daalder. De woonwagen stond naast de woning van de familie Glasbergen, Dorpsplein 36. Dat een en ander behoorlijk improviseren was blijkt uit onderstaande. De woonwagen was kantoor: één tegelijk naar binnen. De keuken in haar huis was wachtkamer en de post werd gesor teerd in de 'kleine' slaapkamer. Aan woonwa gen/kantoor werd van planken een 'telefoon cel' gemaakt. Van enige privacy was uiteraard geen sprake. Deze situatie heeft gelukkig niet lang geduurd. Oktober 1957 werd de woonwa gen afgedankt en met een gelijktijdige verhui zing van Dorpsplein 36 naar Stuyvezandeweg 6 ontstond er ook voor wat betreft het post kantoor een 100% verbetering. Hoewel het met de ruimte voor en achter het loket nog 'krappe sokken' was. In 1972 kreeg het kantoor de officiële status van hulppostkantoor, klasse III. Het grote raam aan de wegkant was net een etalage: vele onbestelbare kaarten en brieven hingen aan een elastiek en menige voorbijganger heeft daar een blik op geworpen om te zien of er iets voor hem/haar bij was. Er werd een aangepast, heus postkantoor gebouwd. Wat ook weer geen lang leven be schoren was, want ondanks dat het een fraai geheel was, werden de postactiviteiten naar Plein 22 verbannen en in een hoekje wegge drukt. De PTT bleef onrustig, want voor de zoveelste keer was het verkassen geblazen. Nu moeten we voor postzaken naar Zeeweg 11D en lijkt het erop dat, met nog door te voeren 'verbeteringen' van Tante Pos, dit het laatste station nog niet is. Naschrift van de redactie: Zoals u weet heeft de redac tie een groot aantal artikelen van Jan Mooij gekregen, een voorraad waar we nog steeds uit kunnen putten. Bovenstaand stuk schreef hij al in 2002. We wilden het u niet onthouden, temeer daar hij een wel heel vooruit ziende blik had... We moeten tegenwoordig onze post zaken doen in de TNT-hoek bij Albert Heijn. -60.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2009 | | pagina 20