AaAt de Dymph Molenaar Jan Mooij bewaarde een exemplaar van een boekje van de Nederlandse Toeristenbond, getiteld 'Per auto en te voet'. Hij leverde de redactie enkele kopieën van twee wandelingen, die hij eruit gelicht had, door Callantsoog en omgeving. Een jaartal is jammer genoeg niet genoemd; waarschijnlijk ergens in de vijftiger jaren aan de prijzen te zien. Wandelschoenen aan en op pad, zou ik zeggen, en ontdek de verschillen tussen toen en nu. Zwanenwater Auto parkeren (vrij) bij de boswachterswoning waar men tevens de toegangskaarten koopt. Het adres van boswachter Van Honschooten is Zuidschinkeldijk 3 te Callantsoog. Wandeling: 10 km in het Zwanenwater. Toegangsbepalingen: Dagkaart voor volwasse nen en personen boven de twaalf jaar 1,- per persoon. Kinderen van zes tot twaalf jaar 0,50. Een maandlcaart kost 15,- voor vijf per sonen. Na de auto geparkeerd te hebben nabij de bos wachterswoning, gaan we achter het huis het excursiepad in. Over een duin naar beneden waarop men bij de asfaltweg komt met bord Ingang Zwanenwater. Hier linksaf. We passeren een dennenbos rechts, de asfaltweg volgend. Deze draait iets naar rechts, links laag hout in een moerassig duingebied, afgewisseld door plassen water en riet, rechts wat laag hout en daarachter de duinen. De asfaltweg blijven volgen. Bij het bord met opschrift Pad Excur sie de zandweg ingaan. Het water, de struiken en riet- partijen liggen nu links van ons. Bij een natte winter zult u laarzen nodig hebben als u het bosje nadert waar u doorheen moet! Bij de volgende aanduiding Pad Excursie gaan we linksaf een smal paadje door en over een bruggetje tot het bord en dan linksaf voor de korte wande ling. De beschrijving gaat verder voor de lange wandeling. We houden rechts aan en gaan rechtsaf bij het volgende bord, houden ons aan de bewijzering en lopen verder over een kronkelend pad. Tot een bord recht voor ons staat en wij linksaf moeten na nog even een blik te hebben ge worpen op het tweede grote duinmeer rechts -26.- van ons. Door een stukje rietmoeras en bij het volgende bord weer linksaf. Zeer zeker zult u nu een aantal lepelaars gezien hebben al mocht u niet tot bij de nesten komen. Op het duin rechts een eindje verder lcunt u meestal de blauwe reigers op hun nesten zien. Na een poos wandelen hebben we links een mooi uit zicht op het eerste meer nabij een bank. Iets verder passeren we rechts een bosje, vrij moe rassig, waar de meerkoeten huizen bij natte winters. Het smalle zandpaadje voert ons terug over een duin met fraaie vergezichten rondom. Het pad wijst verder vanzelf door de goede aandui dingsborden. Nog even zien we links een door kijkje op een meer, bij een botenhuis. Rechts weer een rietmoeras in een kromming van het pad. En na dit zandpad komen we op een ver hard pad dat uitloopt op de asfaltweg. Linksaf langs de duinvoet terug naar de boswachters woning, waar de auto staat. Llantsoog - Groote Keeten Deze wandeling is ongeveer 10 1cm hoofdzakelijk een strandwandeling. en

De Clock van Callens-Ooghe | 2009 | | pagina 6