Toen het toerisme in Callantsoog op gang be gon te komen wilden vele dorpsbewoners daar een graantje van meepikken. Daarom beslo ten Grietje Kater en haar stiefvader Hendrik Hoiting slaapkamers in te richten op de voor zolder van de boerderij. Er werd aan de voor kant van het huis een dakkapel geplaatst. Aan de zijkant werden vier koeplaatsen aan het bedrijfsgedeelte onttrokken en daarin werden de keuken en de trapopgang gerealiseerd. De trap werd gemaakt van een oude scheepstrap. Nog goed herinner ik mij de sterk uitgesleten treden van deze oude trap. De zolderopening werd afgesloten met een luik met katrol en heel zwaar gewicht. BB Zo was de situatie toen wij daar in 1949 gin gen wonen. In de keuken stond een pomp op het granieten aanrecht, aangesloten op de re genwaterput naast het huis. Op het lange aan- rechtblad stonden ook drie petroleumstellen. De stroomvoorziening bestond uit een wind molen op de lcoeboet achter het huis waarmee accu's werden opgeladen. Bij windstilte werd een generator met dieselmotor gebruikt die op de dors stond. Op de dors stond ook de hou ten kuipwasmachine. In de kleine kamer en de woonkamer lag balatumzeil op de vloer en in de slaapkamers waren de houten vloeren donkergroen geschilderd. Ilc wil proberen het interieurbeeld te schetsen zoals me dat uit de begintijd van de jaren vijf tig is bijgebleven. Een biezen mat in de kleine kamer. Voor het raam een tafel met links een rieten leunstoel voor m'n vader en rechts in de hoek een Thonet leunstoel voor m'n moe der. Schuin in de hoek de kast van de trapnaai- machine met daarop het theeblad met het theeservies. Daarboven op een schuin hoek- plankje de radio die speelde op accustroom. Deze stond er alleen 's zomers want dan werd in de kleine kamer gewoond: vanaf mei als de lcolenkachel in de woonkamer niet meer werd gestookt. Tegen de achterwand een zitmeubel van pitriet waarin ook wol en stopgaren en breiwerk werden bewaard. In de andere hoek stond vaders secretaire met de bedrijfsadmi nistratie. Aan de behangen muren een trouw portret van mijn ouders en een luchtfoto van de boerderij. Boven de tafel net als in de woon kamer een bruine perkamenten lamp met een gebloemde kap met franje die aan een stang hing bekleed met een soort touw. In de woonkamer waar 's winters werd geleefd lag een bruin gebloemd karpet op de vloer. De tafel met een pluchen kleed met oosterse mo tieven stond in het midden. Daaromheen zes stoelen met donkerrode pluchen zittingen. Twee met leuning en vier zonder. Boven de zwarte marmeren schouw hing een spiegel met kwasten en daaronder stond een pendu le. Links van de zwarte lcolenkachel stond een leren fauteuil en rechts een zogenaamde rookstoel met bruine kussens en een be weegbare rugleuning. Naast de deur naar de slaapkamer stond een dressoir met een spiegel, naast de rookstoel een rooktafel met metalen blad met daarop een tinnen rookstel en een koperen tabakspot. Aan de behangen muren een tweetal olieverfschilde rijen met vergulde lijsten en een boekenplank. Zware sluitgordijnen, bruin met een rand van zwartrode motieven. Keurige zogenaamde broelc-vitrages en enkele gehaakte kleedjes en antimakassars completeerden het geheel. De wc was buiten, achter de boerderij boven de gierlcelder. Omstreeks 1952 werd er wa terleiding aangelegd en werd er in het vier kant een doorspoeltoilet ingericht. Het oude groene huuslce stond er nog tot het in de barre stormnacht van 31 januari op 1 februari 1953 een einde vond... Op het erf een wat scheefgezakte koeboet van zwartgeteerde planken en gedekt met oud- Hollandse pannen. Het erf was in 1949 nog ge heel boomloos. Hard kon de stormwind soms om de boerderij gieren en de pannen van het dak blazen. Dat kun je je nu niet meer voor stellen als je ziet hoe de oude Grietjes Hoeve nu geheel in het groen is verdwenen... In 1950 werden er elzen- en ligusterhagen aangeplant en een moestuin met boomgaard aangelegd. Zo ontstond een plek waar het goed was om te wonen. De plek van mijn jeugd. -34.- G"/G/£Tjr£S HOEVE

De Clock van Callens-Ooghe | 2009 | | pagina 14