De Tempel en Grietjes Hoeve cJ-Hans Raap Bungalow- en villaparken, lintbebouwing, grote bollenschuren, woonbuurten waar ooit weilanden waren, appartementengebouwen, bedrijventerreinen en steeds breder asfalt... Het wordt sinds kort ook landelijk erkend dat ons land 'verrommelt Ik denk vaak aan hoe het ooit was in mijn jeugd, een lief dorpje aan de duinvoet: Cal- lantsoog. Enkele hotel- en pensionbedrijven, wat lage huizen en winkelpanden rond het groene dorpsplein, een paar stolpboerderij en, een drie-klassige dorpsschool en 'rond gestrooid' wat bungalows en zomerhuisjes. Weinig of geen bomen en prominent daar bo venuit het karakteristieke witte kerkgebouw met z'n groene houten toren. In februari 1935 gingen mijn ouders wonen op de boerderij De Tempel aan de Abbesteder- weg. Brieven en kaarten aan mijn ouders wer den soms geadresseerd Abbestederweg B14 en soms oolc Oosterweg B14. Deze stolpboerde rij werd herbouwd na een brand in 1908. De toenmalige eigenaar Simon Baken Azn. liet de hoeve herbouwen iets meer richting de Oosterweg. Dat is tenminste mijn indruk na bestudering van de oude kaart in de 'Histori sche Atlas van Noord-Holland' uit 1907 (uitg. Wolters-Noordhoff) Ook in de 'Grote Historische Provincie Atlas Noord-Holland 1849-1859' (eveneens uitg. Wol ters-Noordhoff) staat De Tempel afgebeeld op een plek dichter bij de Westerweg. Op deze kaart is De Tempel de enige boerderij aan de Abbestederweg. Verder zijn wel boerderijen af gebeeld op Abbestede, aan de Voorweg en aan de Oosterweg. Ook op de kaart uit de eerstge noemde atlas - verkend in 1877 en gedeelte lijk herzien in 1907 - is De Tempel de enige boerderij aan de Abbestederweg. De verplaat sing richting Oosterweg en het feit dat het boerenerf twee uitgangen had, één aan de Ab bestederweg en één aan de Zandweg zijn mo gelijk de oorzaak van die twee verschillende adresseringen. De boerderij De Tempel was een gemengd be drijf met overwegend veeteelt - zoals de mees te boerderijen in en rond Callantsoog - met een oppervlakte van 32 hectaren. De weduwe van Simon Baken Azn., Trijntje Balcen-Kuiper, liet voor haar zoon Jacob een boerderij bou wen op de plek waar nu de camping Tempel hof is gevestigd. Bij dit bedrijf hoorde 14 hec tare land. Zelf bleef zij tot februari 1935 met haar zoon Adriaan boeren op De Tempel op 18 hectare land. Toen mijn ouders in 1935 zich hier vestigden was de boerderij dus nog maar zo'n 26 jaar oud. Het huis zag er echter wel veel ouder uit. Waarschijnlijk is dit een gevolg van het (ge deeltelijk) gebruik van bestaand bouwmateri aal in plaats van nieuw. Dit gebeurde vroeger wel vaker om kosten te besparen. De Tempel had één enkel vierkant en een rie ten dale met enkele rijen grijze Hollandse dak pannen aan de onderkant. De voormuur was iets hoger dan de zijmuren en afgewerkt met een eenvoudige kroonlijst. De koestal liep van de voordeur tot de achter deur, had een lcoegang van zogenaamde boe- rengeeltjes, ietwat ongelijk, en bood plaats aan 14 stuks grootvee. De 'staander' - waarop de achterpoten van de koeien staan - was ge- -31.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2009 | | pagina 11