Sckavièm Buurtéut Muja Blokker In 1978 ontstond er een groot probleem voor de schoolkinderen van Groote Keeten. De lijnbus van NZH reed niet langer door dit dorp richting Callantsoog en terug. Verontruste ouders kwamen bij elkaar en het idee om een buurtbus te organiseren werd geboren. Zij klopten bij de gemeente, toen nog Callantsoog, aan maar kregen nul op hun rekest. Tijdens een feestje in de kantine van de kam peerboerderij van Tom en Iet de Graaf kwam dit onderwerp natuurlijk weer ter sprake. Ook Jan Koelemeij, toen wethouder, was daarbij aanwezig. De moeders stookten Jan een beetje op: "Jan, jij bent zo'n doorzetter, dit moet jij toch voor elkaar kunnen krijgen." Een paar dagen later kwam Jan 's avonds om half twaalf bij Joke Pronk aan en zei: "Het is er deur, jij bent de chauffeur." Baby's in wasmand De gemeente stond ga rant voor een busje en de moeders zouden rijden. En zo namen onder anderen Elly Ba ken, Sita Schenk, Ria Tijm, Ans de Rooy, Mar jan Mos, Wilma Smits, Marja Ket, Ans en Guja van Wensum en Joke Pronk als vrijwilligster plaats achter het stuur. Het was een taak voor de vrouwen, want de mannen hadden hun werk buitenshuis of op de boerderij. Maar er was ook één man, Joep Smits uit Callantsoog. Als er baby's waren gin gen ze in de wasmand mee. Die kon je toch niet alleen thuis laten? De andere kinderen in de bus moesten daar op letten. Naar de markt Het was een hele organisatie. Ans de Rooy was de coördinatrice en maakte de roosters. De ou dere scholieren, die met de lijnbus naar Scha- gen moesten, werden het eerst opgehaald. Van huis of van een afgesproken punt. De moeders moesten om kwart voor zeven al op pad, want om half acht vertrok de NZH-bus vanaf Cal lantsoog. Daarna werden de lagereschoolkin- deren en kleuters opgehaald en netjes voor de school afgezet. De kleuterschool begon een kwartier later, dus dat sloot mooi aan. Het kwam wel eens voor, dat er nog een derde keer gereden moest worden voor de Schagense leerlingen, die de eerste uren vrij hadden. Dan reden ook wel inwoners vanuit het dorp mee die naar de markt gingen of boodschappen wilden doen. Als je dan net een uurtje thuis was moest je weer weg om de lagereschoolkin- deren op te halen, zodat ze tussen de middag thuis konden eten. En 's middags begon het ritjes maken opnieuw. Geldpotje Er mochten officieel niet meer dan acht passa giers in het voertuig, maar omdat veiligheids gordels nog niet verplicht waren, kon er nog wel eens gesmokkeld worden. De kinderen moesten op maandag een weekkaart kopen, het geld werd ontvangen door de dienstdoen de chauffeuse. Maar niet ieder kind had geld mee op maandag, dat werd dan in die lopende week betaald. Dus moesten er lijsten met na men bijgehouden worden. Er werd bij Deen in Callantsoog getankt. In 1981 kostte een tien- rittenlcaart t/m negen jaar: 4,75, voor 10-19 Deze foto is gemaakt in 1984 tijdens het uitzwaaien van de buurtbus. Achterste rij: Marian Hoole, Gudi van der Vlies, AU van der Meer, Sita Schenk, Ans de Rooy, Marja Ket, Ria Tijm. Voorste rij: Gerda Beun, Nan Nugter, Marian Mos, Corrie ter Haak, Ans van Wensum, Gré Bregman. Kinderen: Jochem Smits, Niels Ket, Seth Mos, Diana de Rooy en Marian j. -16.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2009 | | pagina 18