kleirjxftm, keim. pizuvteti Dwptplem 39 Jan Mooij Pzn. Wat is het toch mooi om zo af en toe toch weer een pracht van een ouwe foto op de kop te tikken. Wim Unk stelde deze beschikbaar. De eerste aanblik was al fraai en Willem wist, op een enkele na, de hele foto te 'ontcijferen'. V.l.n.r. Simon Baken Kzn; Klaas ten Boekei; Klaas Baken; Gert(je) ten Boekei; onbekend; duinwachter Karei Unk; Jaap Breed; Arie Kooi; T. Mooij Jzn (later postbode). Zittend v.l.n.r.: Piet ten Boelcel (van Bet); onbekend; Gerrit van Twuijver (van Reining). De mannen zijn bezig met riet te poten (helm wordt geplant). Van het riet waren de toppen om te planten, het onderste gedeelte om scher men te zetten. Het rietpoten werd gedaan om bepaalde taluds te stabiliseren, waarna in la tere jaren helm werd geplant. Met de foto ook nog even langs Cees Vriesman geweest. Prachtig zoals die dan weer precies kan zeggen waar de foto genomen is: bij km paal 1.200 bij Huisduinen. Want, zegt ie, de onderste dam is de eerste die haaks op de kust staat, terwijl de boven ste schuin staat, 'met de bocht mee'. Na wat wikken en wegen met genoemde heren moet de foto genomen zijn lcort voor de oorlog 1940-1945. 1tJan Mooij Pzn. Een 'privé-foto' kon ik niet op de kop tikken, maar toch zou ik graag een paar regeltjes schrijven over Dorpsplein 39. In het boekje 'Callantsoog Vroeger' staat rechts op de foto van blz. 69 het huisje het best in beeld. Jammer genoeg is ook deze oudgedien de een prooi van de slopershamer geworden. Want oud was het. Althans in jaren. Het komt voor op de maquette van Piet Vos, periode 1905/1910 en zelfs op een foto uit 1899 op blz. 9 van 'Callantsoog Vroeger', uiterst rechts. Is o.a. bewoond geweest door vracht rijder Adriaan Vos en zijn vrouw. Ook door Bas van Delft (de olieman) en Anne Rietvink, chauffeur bij firma Daalder. De familie Riet vink moest eind 1942 ook het dorp verlaten en vertrok naar Alkmaar. Na de oorlog (van 1946 tot 1957) was het het domein van de familie Glasbergen-Thomasz. Zij huurden het huis van de heer J. Kweldam uit Schagen. Als het huis eens praten kon. Niet over alles natuurlijk. Maar wel bijvoorbeeld over hoe so ciaal voelend mevrouw Glasbergen was. Over de vele uurtjes die velen daar sjoelend, biljar tend of kaartend doorgebracht hebben. Altijd welkom, altijd gezellig. Nel en Arie (voor bijna iedereen) verhuisden in 1957 naar een nieuwe woning aan de Stuy- vezandeweg. Het huisje aan het Dorpsplein werd nog vele jaren bewoond door de familie P. Spijker. In 1970 is het gesloopt en verrees op die plek 'Dorpszicht' plus parkeerterrein. -15.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2009 | | pagina 17