De zmrte ziqeuwr Nel Rentenaar-B akker Jare leden hadde ze in 't huishouen van Grietje en Dirk Laan nag zo'n hele ouërwesse grammofoon. Zo ien die je met een slinger opdraaie most en met een soortement van toeter d'r an, deer 't geluid uit kwam. Nou dat was verlegen mooi oor. Ze hadde ok een stik of wat plate, niet veul vezelf. Want veul laad je op een boerewagen, zoide ze in die toid. Maar voif hadde ze d'r toch in alle gevalle wel. Asje nagane datje ze an baie kante bespeule kenne, nou, den kwam je met tien versies al een heel end. 'rs ientje draaie." Ze gong nei de grammofoon toe, maar Piet skoot overend. "Ofbloive 'oor tante, dat doen ik wel efkes." Hai pakt z'n plaat van de skoif of en loi die zo lang op z'n stoel. Toe liet ie de plaat die tante uitzocht had, draaie en gong zitte te luiste ren. Maar o, wat verskote ze allegaar, want 'lcrak' was 't inienen. Leit Piet nou zelf boveop z'n zwarte zigeuner zitte gaan! Die kon deer ve zelf hillegaar niet teugen en was metien goed an barrele. O, wat had Piet de smoor in. Nou had ie d'r aldeur zo goed op past en gien mens had de kans had om 'r an te kommen en toch gong ie stik, deur z'n oigen stomme skuld nag wel. Grietje en Dirk keke mekaar drs an en moste, al vonde ze 't begrotelijk voor Piet, toch wel efkes gloime. Wat wazze die bloid dat ie 't zelf dein had! Op een zundegmiddag kwam neef Piet bai Grietje en Dirk anloupe. Hai had een plat pak- kie onder z'n arm. "Ik hew een nuwe grammo foonplaat," zee ie, "die wou ik jullie weld'rs efkes hore leite. Hai hiet: O zwarte zigeuner en is bar mooi. Maar jullie magge d'r niet an- komme oor, ik zei de grammofoon zelf wel be- diene. Want ik ben bang dat jullie 'm stik valle leite en dat zou m'n toch begrote, ik ben d'r zo wois mee." Piet pakte de plaat uit en lag 'm op de draais- koif, hai draaide de veer op met de slinger en zette de neeld op de plaat. En toe klonlc dat mooie lied deur de kamer. Nou, ze genote d'r allegaar van, dat was weer 's wat aars en zo angroipend. "Prachtig oor Piet," zee Grietje, toe ze baie kante hoord hadde, "ik zei d'r van oos ok nag -9.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2009 | | pagina 11