maakte ook neutrale foto's. "Ik werkte in opdracht voor bedrijven die gespecialiseerd waren in ansichtkaartfoto's. Die bedrijven waren niet altijd even zorgvuldig als het om de plaatsaanduiding ging. Overal waar een zandstrand en duinen waren, zijn de neutrale kleurenkaarten geleverd. Zo kon je van Dene marken tot Normandië dezelfde door mij in Nederland gemaakte foto's tegenkomen. Alle maal met een eigen variant op 'Groeten uit...' erop. Een Callantsoger zonsondergang werd in Monaco zelfs verkocht als Monegaskische zonsopgang!" Hoewel het copyright bij de fotograaf lag, ont ving Klaver geen royalty's voor de buitenland se kopieën van zijn foto's. "Ik heb er wel voor gevochten," zegt hij, "en een collega bezwoer mij pal achter me te staan. Maar uiteindelijk was ik de opdracht kwijt, die ging naar hém." Cor Klaver denkt zo'n zes- tot zevenhonderd verschillende ansichtkaartfoto's te hebben ge leverd. Aan souvenirwinkels in de omgeving, maar ook aan strandpaviljoenhouders en ex ploitanten van valcantiehuisj esBehalve Jacob Vos, had je in Callantsoog natuurlijk Kossen, wat nu de Hoko is. En in Groote Keeten gingen er veel naar Rens Roos en Arie van Scheijen. Met de laatste twee maakte ik wel eens afspra ken voor een gedeelde oplage." Watenstedt In de oorlog werd Cor Klaver tewerkgesteld in het Duitse Watenstedt. Bij de Reichswerke Hermann Göring, een door de Rijksmaarschalk opgerichte oorlogsindustrie. De moeder van Cor Klaver was kort daarvoor, in 1941, al over leden. In eerdere Clocken deed Klaver verslag van zijn ervaringen in die oorlogsjaren. Samen met een historicus is Klaver er in 1995 terug geweest. Meer verbaasd dan verontwaardigd: "Het plaatsje Watenstedt bestaat niet meer, dat is opgenomen in de stadsuitbreiding van Salzgitter. Geen steen, bord of spoor herinnert nog aan de vijf concentratiekampen en 45 an dere kampen die tussen de munitiefabrieken hebben gestaan. Maar ik vond wél het voor malige hoofdgebouw met boven de ingang nog het familiewapen van de familie Göring!" Dat waren emotionele momenten. Cor Klaver praat er nog steeds gepassioneerd over, toch is hij niet verbitterd. "We werden uitgenodigd door de historische vereniging van die streelc. En ons wachtte daar een grootse ontvangst door de burgemeester en andere hotemetoten." Foto Enklaar Toen Cor Klaver zijn fotostudie succesvol had beëindigd, was hij in 1946 een aantal maan den vanuit Groote Keeten volontair bij Foto Enlclaar in Schagen. Enlclaar verhuisde later naar Zweden. "In 1947 ben ik naar Rotterdam vertrokken en daar vestigde ik mij in 1958 als zelfstandig fotograaf." Zijn visitekaartje meldt: Foto Cor Klaver, fotograaf BFN, bedrijfsre clame en illustratieve fotografie. Als technisch fo tograaf bouwde hij al snel een indrukwekkend klantenbestand op, waaronder Ballast Nedam, scheepsbouwer Merwede en gerenommeerde reclamebureaus. Ook privé gaat het crescendo. Cor Klaver trouwt in december 1955 met Gerda van Meel, die op dat moment in de psychiatrie werkt. Samen krijgen zij drie kinderen. In tegenstelling tot de fotojour- nalistielc kent de technische foto grafie geen prij- zencultuur. Dus geen Zilveren Camera. En geen World Press Pho- -55.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2008 | | pagina 15