IrCftoqr&fwfrK: zien imt de ertwvtie U Klaas Schuurman We treffen Cor Klaver op een fraaie, zonnige voorjaarsochtend op Sandeparlc, in het zomer huisje van broer Ko. Cor woont al vele jaren in Rotterdam, maar samen met zijn vrouw Gerda bezoekt hij nog regelmatig zijn familieleden in Groote Keeten. Hoe raakt een boerenzoon in de fo tografie verzeild? "Van jongs af aan had ik andere in teresses dan boer worden," zegt Cor Klaver. "Ik had al vroeg affiniteit met fotografie. Was geabonneerd op fotomagazines. Op de lagere school (in 't Zand, want wij waren katholiek, hè?) bleek dat ik enige aanleg had voor tekenen. Maar dat was zó'n zware opleiding - dan maar fotografie. Ansichtkaarten De jonge Klaver gaf zich op voor een schrifte lijke studie fotografie in Den Haag. "Om exa men te kunnen doen, moest je eerst zoveel jaar in de fotografie gewerkt hebben," legt hij uit. "Daarom heb ik vanuit Groote Keeten gesolliciteerd naar een baan bij een fotozaak in Rotterdam. De vacature haalde ik uit het maandblad Foto." Tijdens de opleiding werd Cor Klaver gecon fronteerd met een ernstige maagaandoening. "In 1952 ben ik enige maanden thuis geweest in Groote Keeten," zegt hij, wijzend naar een lege plek op een foto aan de wand. "Daar bij die witte huisjes stond de boerderij die mijn vader pachtte. Ik heb geprobeerd hier wat op te zetten. Fotograferen voor instellingen en bedrijven." In die tijd leverde de jonge fotograaf ook veel opnamen voor ansichtkaarten. "Uit de ge maakte dorps- en strandfoto's konden de afne mers zelf een keuze maken. En iedere afnemer kreeg exclusiviteitsgarantie. De heer Jacob Vos uit Callantsoog stuurde bovendien bij reserve ringen foto's mee van de zomerhuisjes. Aange zien de kaarten fotografisch gedrukt werden, waren we gebonden aan een minimumoplage van 250 stuks per dessin. En nu praat ik over de zwart-wit- foto's. Met de komst van de kleurenansichtkaarten werd de vereiste oplage te groot." Van Denemarken tot Normandië Veel foto's zijn voor de be woners en vaste bezoekers van de badplaatsen direct herkenbaar. Maar Klaver Het is 1924. De Amsteldiepdijk komt gereed, waardoor Wieringen niet langer een eiland is. Een Fokker F.VII vliegt van Schiphol naar Batavia; de eerste Nederlandse intercontinentale vlucht is een feit. En in het Franse Chamonix beleven de Olympische Winterspelen hun primeur. Op 12 mei van datzelfde jaar wordt in een boerderij in Groote Keet en Kees Klaver geboren. Als eerste in een reeks van zeven kinderen. Kees heeft andere interesses dan het boerenleven: hij wil fotograaf worden. En slaagt daar wonderwel in. Hij maakt naam als Cor Klaverafgeleid van Cornelis. Vakdiplomaberoepsfotograaf CALiLANTSfjOG Dezer dagen slaagde onze plaatsgenoot K. Kla ver voor het vakdiploma beroeps- fotograaf, welk' examen werd afge nomen aan de Nederlandse Foto- vakschool te Den Haag. De heer Klaver boekte hiermee zonder twij fel een groot succes, temeer daar de opleiding voor bovengenoemd diploma een vierjarige cursus is, waaraan Mulo of HBS vooraf dient te gaan. Zonder deze vooropleiding wist de heer Klaver het vakdiploma echter te behalen in de wel zeer korte tijd van 2l/s jaar. We mogen hem dan ook wel van harte geluk wensen met dit prachtige succes en zijn er vast van overtuigd, dat hij na dit diploma zgn weg in de „foto- wereld'i wel zal vinden. -54.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2008 | | pagina 14