Tenslotte slaagde men erin met behulp van een drietal sleepboten (de 'Hercules', de 'Stad Amsterdam' en de 'Simson' uit IJmuiden) de Strathmore los te trekken en eveneens naar Den Helder te brengen, alwaar het schip (op de Rijkswerf Willemsoord) gerepareerd werd door werklieden van de Koninklijke Neder landse Stoomfabriek te Amsterdam. Op 22 mei 1883 was het schip weer geheel hersteld en kon de thuisreis aanvaarden. Uit 't Vliegend Blaadje van 20 maart 1883 blijkt dat: de Engelse Regering... aan de weduwen van Callantsoog en Petten een som van 20 pond sterling (tweehonderdveertig gulden) schonk, verhoogd met 5% voor ieder kind beneden de vijftien jaar. Totaal uitbetaald vijfentwintighonderdtachtig gulden. Uit een advertentie blijkt dat door de werklie den van Texel, Huisduinen en Den Helder die bij de berging waren betrokken 149,- bijeen was gebracht voor de weduwen. Ook de redders werden niet vergeten: Onderscheid moest er uiteraard blijven: de burgemeester, tevens voorzitter van de red dingscommissie en strandvonder, kreeg zilver, de vletterlui die hun leven waagden moesten met brons volstaan. De laatstgenoemden ech ter kregen, volgens de krant van 4 mei 1883, ieder tien gulden beloning van de redding maatschappij. Voor de nagelaten betrekkin gen van de zes omgekomen redders werd door de reddingmaatschappij 1.200,- uitgekeerd. ZoimwIUU* ZowiefaeuA/et Jan Mooij Pzn. Op de voorgrond zitten v.l.n.r.: Janny Vries man, Coby Ambuul, Nel de Haan en Jan Mooij. Het meisje voor Janny Vriesman is waarschijn lijk haar nichtje Guus Kuiper. De familie Dirk Kuiper woonde naast Zonneheuvel en hoogst waarschijnlijk hebben de twee oudsten opge- Vader en drie zonen (Henk, Jaap en Jan) trok ken na de oorlog naar de Schoolstraat. Zonne heuvel werd weer gedemonteerd en deze keer opgebouwd aan de Op 't Landtweg onder de naam d'Eerste en doet tot op vandaag dienst als zomerwoning. past. De naam van het kindje op Coby's knie is niet bekend. Uiterst links is nog een stukje van de kerk te zien. Zonneheuvel werd in de oorlogsjaren, nood gedwongen, gebruikt als permanente wo ning. Stond tot eind 1945 aan de Abbeste- derweg naast de slage rij van familie Ambuul en werd bewoond door de familie Jacob Bak ker. Vrouw Bakker is daar overleden. "Zijne Majesteit (Willem III) heeft als blijk van waar dering en goedkeuring de zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift uitgereikt aan G.C. Hulst te Zijpe en de bronzen aan T. Brouwer te Petten, R. La- maire,]. Zeeman,]. Duit en F. Kenning (Kenninck) te Huisduinen voor het met levensgevaar redden der be manning van het Engelse stoomschip Strathmore." Op bijgaande foto, uit ongeveer 1939-1940, staat afgebeeld het zomerhuis Zonneheuvel. Het werd voorjaar 1926 als eerste gebouwd door Piet Vosjbzn. (zie blz. 45, Oude Prentkaarten vertellen over Callantsoog.) - 50.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2008 | | pagina 10