En je hebt invloed natuurlijk. "Er waren plan nen om van de Previnaireweg een nieuwbouw- wijkje te maken. Dat hebben we tegen kunnen houden. In plaats van veel van hetzelfde, kan zich daardoor een gevarieerde buurt ontwik kelen. Zomerwoningen en permanente hui zen. Grote en kleinere woningen. Moderne en klassieke bouwstijlen. Je krijgt zo eenzelfde ontwikkeling als indertijd bij de Zeeweg." Klaas Bos haalt enkele foto's tevoorschijn. Vrouw Jannie komt er bij kijken. Ze oogt mon ter en vrolijk, maar het lopen kost haar zicht baar moeite. "Vijfentwintig jaar geleden is bij Jannie MS, multiple sclerose, geconstateerd," zegt Klaas Bos. MS tast het centrale zenuwstel sel aan, dat daardoor bepaalde signalen niet goed kan verwerken. Dientengevolge werken bepaalde lichaamsfuncties niet of niet opti maal. Klaas Bos: "Het is een onomkeerbaar proces. Gelukkig verloopt het in haar geval heel traag." Gevraagd naar enkele wapenfeiten uit de be stuurlijke carrière van de BKV'er, blijkt hij goed voorbereid: "Als voorzitter van de plaat selijke en later als secretaris van de regionale Agrarische Bedrijfsverzorging (AB) heb ik deze zien uitgroeien van een kleine club met en kele medewerkers tot een organisatie met alleen al in onze regio circa twintig uitzend krachten. Op dit moment heeft AB zelfs meer dan tweehonderd uitzendkrachten. AB onder steunt agrariërs die tijdelijk personeel nodig hebben. Bijvoorbeeld bij extra drukte of als iemand door ziekte of een ongeval niet kan werken. Vroeger moesten ze terugvallen op familie of vrienden. Nu kunnen ze invalkrach ten krijgen tegen een gereduceerd tarief. In mijn tijd is de oorspronkelijke club gefuseerd met soortgelijke organisaties, onder meer uit de bollensector. Samen met andere bestuurs leden heb ik mee de kar getrokken om die fu sies te doen slagen." Melkquotum Het boerenbedrijf van Bos telde 26,5 bunder grond en startte met 30 koeien. In de loop der tijd kwamen er 15 runderen bij. "Het melk quotum stond verdere groei in de weg," zegt de oud-agrariër: "Je kon quota bijkopen of lea sen. Maar de prijzen waren al gauw waanzin nig hoog. Wij hebben één keer 30 duizend li ter bij gekocht. Verder hebben we tijdelijk een paar hectare aardappelen geteeld." Zoals in het begin gemeld, kregen Klaas en Jannie Bos vier kinderen. Luuk, die een car rière als accountant opbouwt, en Ronald. In het jaar dat Ronald trouwde, 1993, kwam hij op de boerderij te wonen. Iüaas en Jannie ver huisden naar de Achterweg, op een steenworp afstand van de boerderij. "Dat was wel handig, want ik hielp Ronald vooral in het begin nog regelmatig." Door de onderneming uit te brei den met een minicamping en een paarden- pension weet zoon Ronald het hoofd intussen goed boven water te houden. "Dat moet je leuk vinden," zegt Klaas Bos. "Boeren zijn kleine koninkjes op eigen terrein. Moeten vaak niets hebben van 'vreemden' op het erf. Wij verhuurden altijd al een zomer huisje, dus waren dat gewend. En het brengt ook een stuk gezelligheid met zich mee." De laatste jaren huurt Ronald nog zo'n 25 hec tare natuurlijk grasland van Landschap Noord- Holland. Dit land wordt vooral gebruikt voor het winnen van hooi voor de paarden en het grazen van jongvee. Kavelruil Namens de gemeente zat Iüaas Bos in Stivas, de stichting die de agrarische structuur van Noord-Holland wil verbeteren. "Door klein schalige kavelruil kwamen de kavels gunstiger bij de boerderijen te liggen. Vooral de polder Callantsoog was versnipperd; Zijpe was beter verkaveld. Stivas probeerde de boeren om ta fel te krijgen, regelde bijkomende zaken, zoals een notaris en dergelijke, en nam de externe kosten voor haar rekening. De kunst was een ruiling tot stand te brengen. Bij een transactie moesten altijd minstens drie boeren betrok ken zijn. Binnen de regio zijn zo diverse pro jecten tot stand gekomen." Bos speelde een rol bij de onderhandelingen over een kleine verkaveling in de polder Callantsoog. Hij heeft ook kunnen meewerken aan een deal met het land van Raap, samen met toenmalige burge meester Van Gosliga en wethouder Koelemeij. "Het land van Raap was eigendom van het Hooge Huys," zegt hij. "De gemeente kon dat tegen een gunstige prijs overnemen, als het Hooge Huys De Blinlc mocht ontwikkelen. Al dus geschiedde. Het land van Raap wordt nu beheerd door Staatsbosbeheer, maar wij heb ben daarbij bedongen dat het echt bedoeld is als uitloopgroen. Voor de kinderen is daarom een speelweide gereserveerd en het hele ge bied is voor iedereen toegankelijk." -29.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2008 | | pagina 9