"Bestuur dkkt Uj de Imrqer; dat U em qrmft goed!' OiuL'iAre£kxnuLfrY kUaa Ben: Klaas Schuurman Klaas Bos werd op 3 april 1938 geboren in Middelstum, noordoostelijk van Groningen. Als derde zoon uit een agrarisch gezin op een gemengd bedrijf. Hij had veel interesse in het boerenleven, maar met twee broers boven zich was daar weinig kans op. Na zijn studie werkte hij een paar jaar, onder meer bij het ministerie van Landbouw en Visserij. Begin jaren zestig ontmoette hij bij het schaatsen zijn huidige vrouw Jannie (eigenlijk Jantje) Huisman uit het dorpje Thesinge, nabij de stad Groningen. Doordat zijn oudste broer een goe de baan had gevonden en nummer twee niet wilde, kwam de jonge Klaas Bos alsnog aan de beurt om het boerenbedrijf over te nemen. Dat gebeurde in 1962. "De boerde rij was geen eigendom, maar werd gepacht van het Hooge Huys," legt Klaas Bos uit, "dat vergemakkelijk te de overdracht." "Eerst melken leren" Jannie Bos had geen agrarische achtergrond. Dat was wennen. "Ilc zat al gauw op de tractor," zegt ze, "maar ik moest eerst melken leren, dan pas kon ik m'n rijbewijs halen. Mijn rijbewijs heb ik snel gehaald, maar melken heb ik nooit echt ge leerd." Al snel kregen ze twee zonen, Ronald en Luuk, en in 1966 werd een tweeling geboren: Hilda en Gerben. Een jaar later vertrok het gezin uit Groningen. Klaas Bos: "Het Hooge Huys bood ons een boerderij aan in Groote Keeten, aan de Helmweg." Midden in de winter verhuisden zij "Dat was een rit van drieënhalf uur," vertelt Klaas Bos. "Toen was de Afsluitdijk nog geen tweebaansweg." Jannie herinnert zich de kou: "De planten en bloemen waren bevroren in de verhuiswagen toen we hier aankwamen!" Liet het Groningse dialect zich mengen met het West-Fries? "Wij leerden op school ABN," lacht de voormalige Groninger, "dus dat was geen probleem. Bovendien mengden we ons direct in het verenigingsleven van Groote Keeten en Callantsoog. Samen met Fred Tim mer en anderen heb ik ook een volleybalver eniging opgericht, waar ik nog lange tijd voor zitter van was. Daarnaast zat ik twaalf jaar in het bestuur van de Hervormde Kerk." Klaas Bos werd ook politiek actief. Van 1975 tot en met 1978 was hij voorzitter van de Bur ger Kies Vereniging. Namens de BKV belandde hij in 1979 in het college van B. W. Als wet houder bewaakte hij de portefeuilles van eco nomische zaken, recreatie en openbare wer ken. "Het voordeel van een kleine gemeente," betoogt de oud-bestuurder, "is datje meerdere portefeuilles hebt en daardoor breed georiën teerd bent. Dat maakt het heel interessant." MS "Of ik het lastig vond als mensen mij opbelden of zo maar binnenliepenIntegendeel. Dat was juist oké! Het bestuur dicht bij de burger, dat is een heel groot goed!" Aan het woord is Klaas Bos, in de periode 1979-1998 wethouder van respectievelijk Callantsoog en Zijpe. Als bestuurder maakte hij de cultuuromslag mee: van het libertaire en informele Callantsoog naar het wat strakker en hiërarchisch geregisseerde Zijpe. De redactie van De Clock sprak met hem. Over de gemeentelijke herindeling en over heel veel meer. foto: Klaas Schuurman -28.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2008 | | pagina 8