Amsterdam. In deze collectie bevinden zich diverse vogelsoorten welke in het Zwanenwa ter geschoten zijn. De meest bekende hiervan betreft een waterrietzanger. Volgens professor K. Voous waren de gebroeders De Graaf voor hun tijd uitstekende 'veldornithologen'. Hendrik (Hein) Bleij endaal werd op 24 april 1860 in de Zijpe geboren en overleed te Heiloo op 26 maart 1949. In 1881 volgde hij zijn vader Hendrik (Hein) Bleij endaal sr. (1820-1899) op als Opziener der Jagt en Visscherij en onbezol digd Veldwachter. Daarnaast was hij nog land man en veehouder. In 1905 droeg hij het stokje van jachtopziener van het Zwanenwater over aan Reijer Kos, welke op zijn beurt werd op- gevold door Jan van Honschooten. Bleijendaal was dan ook de jachtopziener op het moment dat Eli Heimans zijn eerder gepubliceerde wandeling door het Zwanenwater maakte. De Graaf bezocht het Zwanenwater voor het eerst op 30 juni 1892. Naar aanleiding van dit bezoek stelde De Graaf op 9 juli 1892 voor Ble ijendaal een acht pagina's lange vragenlijst op over het voorkomen van bepaalde vogelsoor ten in het Zwanenwater (Vragen betreffende het vogelleven te Callantsoog). Bleijendaal gaf op al deze vragen keurig schriftelijk antwoord. Op 15 oktober 1892 nam De Graaf Bleijendaal mee naar de vogelcollectie van zijn vriend Wickevoort Crommelin te Haarlem. De jacht opziener moest toen allerlei vogels aanwijzen waarvan hij meende dat zij in het Zwanenwa ter voorkwamen. Vervolgens schreef De Graaf de twaalf pagina's lange 'Vogelfauna van Cal lantsoog' die voornamelijk het Zwanenwater betreft, maar ook ingaat op een enkele vogel soort in het naburige Kooibos of de rond het Zwanenwater gelegen weilanden. Tot 1898 bleef De Graaf deze Vogelfauna aanvullen en verbeteren op basis van een uitgebreide brief wisseling welke hij er met de jachtopziener op na hield. Daarnaast bezocht De Graaf het Zwa nenwater nog diverse keren waarbij hij zich altijd door Bleijendaal liet vergezellen. Zo is er nog een acht pagina's tellend verslag bewaard gebleven van 10 mei 1893 toen De Graaf sa men met zijn broer het Zwanenwater bezocht en een elf pagina's tellend manuscript met be trekking tot een bezoek aan het Zwanenwater op 4 juni 1897. Tot slot is er dan nog het ar tikel 'Acrocephalus Aquaticus (waterrietzanger) broedende in Nederland' dat De Graaf in 1898 schreef en publiceerde in het 'Tijdschrift van de Nederlandsche Dierkundige Vereeniging'. Ook in dit artikel komt het Zwanenwater uit voerig aan de orde. Al zijn dagboekaantekeningen, verslagen en publicaties m.b.t. het Zwanenwater zouden door hun enthousiaste inhoud ook door he dendaagse vogelaars geschreven kunnen zijn, met dit verschil dat het vogelen aan het einde van de 19e eeuw enigszins andere gebruiken kende dan aan het begin van de 21ste eeuw. Geen dure verrekijkers maar vooral een dub belloopsjachtgeweer met grove hagel. In de di verse verslagen is meerdere keren te lezen dat De Graaf Bleijendaal de opdracht gaf om een bepaalde vogel uit de lucht te schieten. Bijvoor beeld een stern om te kijken of het een visdief dan wel noordse stern betrof. Ook een tweetal rietzangers ontkwam dit lot niet. Deze werden dan in de hand gedetermineerd en vervolgens aan de collectie van De Graaf toegevoegd. Ook het meenemen van eieren gebeurde meer dan eens waarbij De Graaf dan ook nog uitgebreid beschreef hoe de verpieterde ouders, in dit ge val bontbekplevieren, van een afstandje naar het leeghalen van hun nest stonden te kijken. Uit de aantekeningen van De Graaf blijkt dat in die jaren de jacht en visserij centraal ston den in het beheer van het Zwanenwater. Het verpachten van viswater ten behoeve van de zoetwatervisserij was een behoorlijke bron van inkomsten. Er werd toen met name veel paling, baars en witvis gevangen en concur rentie van vogels werd niet gedoogd. Voor KiWtenglop Hazen-' •"kamer i Eerste i Zwanenwater ^Bokken- k eiland /ui O1 [Tweede 'Zwanen water Legenda bosjes of struweel ,duinen en duinvalleien r-/" valleien met vochtige L—i graslanden en rietlanden K/-.I zeereep en strand 1 Ct>] duinmeren verharde weg vrije wandelroute ÏDUINEI 1000 meter' -23.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2008 | | pagina 3