Lintjesregen, Qei/ietif-eici verluien, Onze felicitaties gingen al vooruit in de vorige Cloclc. De mooie foto van dit feestelijke feit willen we u niet onthouden. Jannie (oud-redactielid van de Cloclc) en Aad Provily werden geëerd voor hun jarenlange in zet voor de Callantsoger gemeenschap. Dan van Lunsen In Tringiaan nummer 1 van februari 2006 publiceerde Jaap Beers het artikel "Vogelen in het Zwanenwater anno 1906" van de hand van Eli Heimans (1861-1914). Het artikel geeft een goed sfeerbeeld van een wandeling door het Zwanenwater zo'n honderd jaar geleden. Daarnaast is het artikel leuk om te gebruiken voor een vergelijking met het heden en zo doende de verschillen in landschap, flora en fauna vast te stellen. In tegenstelling tot zijn tijdgenoot, vriend en mede initiatiefnemer tot bescherming van de natuur in Nederland, Jac.P. Thijsse hield Heimans zich toch vooral bezig met de dode natuur (geologie) en flora wat ook duidelijk tot uiting komt in het ge publiceerde artikel. Thijsse daarentegen legde zich meer toe op de fauna en, voor ons toch vooral interessant, de avifauna. In de vele ge zamenlijke publicaties van Heimans en Thijs se was in dit opzicht ook duidelijk sprake van een onderlinge taakverdeling. Heimans lever de de beschrijvingen van het landschap en de plantjes aan. Thijsse de informatie over de die ren, insecten en vogels. Ten aanzien van deze vogels zijn er van Thijsse met betrekking tot het Zwanenwater slechts enkele fragmentari sche zinsneden in een paar boeken (zoals b.v. het Vogeljaar) of artikelen bewaard gebleven. Veelal beperkt tot iets wat we al lang weten namelijk dat de lepelaar broedvogel in het Zwanenwater is. Toch is er uit lang vervlogen tijden meer bekend over het vogelleven in het Zwanenwater dan hetgeen Heimans en Thijs se aan het papier toevertrouwden. Vermoede lijk zelfs de oudste ooit opgetekende verslagen van vogelwaarnemingen in het werkgebied van Vogelwerkgroep Tringa. In de archieven van Natuurmonumenten en de bibliotheek van het Zoölogisch Museum te Amsterdam zijn een aantal verslagen, lijsten en manuscripten bewaard gebleven over de avifauna van het Zwanenwater in de laatste decade van de negentiende eeuw. Dit alles is samengesteld door de uit Den Haag afkom stige rechter H.W. de Graaf in nauwe samen werking met de toenmalige jachtopziener H. Bleij endaal jr. Hendrik Willem de Graaf werd op 7 febru ari 1823 geboren te Leiden en overleed te 's- Gravenhage op 23 januari 1911. Hij studeerde rechten aan de Rijksuniversiteit in Leiden en verwierf daar in 1847 zijn doctorstitel. Ver volgens was hij als kantonrechter en rechter actief in Noordwijk, Dordrecht en Rotterdam. Uiteindelijk bracht hij het tot raadsheer en vi- ce-president van het gerechtshof te 's-Graven- hage (periode 1891-1901). Samen met zijn jon gere broer, de Leidse fabrikant G.M. de Graaf, bracht hij een collectie opgezette vogels uit de tuin van het ouderlijk huis even buiten Leiden bijeen. Ook ondernam hij ornithologische jachttochten langs het strand en in de duinen waaronder het Zwanenwater. De uiteindelijke collectie van 471 opgezette vogels werd na zijn dood vermaakt aan het genootschap Artis Natura Magistra en bevindt zich thans in het Zoölogisch Museum van de Universiteit van foto: Jan Corts Een historisch reeks over vogelaars en vogels in het Zwanenwater. H.W. de Graaf en H. Bleij endaal, periode 1892-1898 -22.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2008 | | pagina 2