Ham frK Qrietje dag een lekker potje maar het was vooral haar soep die uitmuntte. Overdag scheen de zon door de rijkgekleurde herfstbladeren alles straalde rust en vrede uit. Maar al gauw veranderde de droom in een nachtmerrie. Plotseling sloeg het weer om en een koude noordenwind blies door de talloze spleten in de wanden terwijl de regen op het armzalige dakje kletterde. Hoe dicht we ook tegen het gaskacheltje aankropen, we bleven koud. Het was nog niet eens november en met angst en beven keken we naar de wintermaan den uit. Het geluk wilde dat we van die barre toestand werden gered door de gemeenteopzichter van Eemnes (de gemeente waarin we woonden). Hoewel Jakma's zomerhuisjes goed tussen de bomen verborgen waren, was het de gemeen teopzichter ter ore gekomen dat één ervan bewoond werd. Nadat hij onze woning had geïnspecteerd, ontving Jakrna bericht dat het huisje binnen een week ontruimd moest wor den. Nu was onze situatie nog kritieker dan twee maanden tevoren, want nu stond de winter voor de deur. Waar moesten we in hemels naam naar toe? Ik had zelfs een onderhoud met de burgemeester die zo vriendelijk was om enkele mogelijltheden te opperen, maar geen ervan bleek geschikt te zijn. Iemand kwam op de gedachte dat meneer en mevrouw Hartlief, die in een groot huis in de buurt van De Lieberg woonden, waarschijnlijk ruimte beschikbaar hadden. Hoewel we die mensen niet kenden, gingen we ons geluk beproeven. En inderdaad, ze had den een leegstaande garage met een zoldertje er boven die we zouden mogen gebruiken om in te wonen. Hij was van baksteen gebouwd en vanaf het zoldertje was de badkamer met wc (de enige in het hele huis) toegankelijk en we konden die gezamenlijk met het gezin Hart lief gebruiken. Er was ook elektriciteit, een schoorsteen en een kraan. Om de garage bewoonbaar te maken moest ik aan het verbouwen. De afmetingen (onge veer vier bij zes meter) waren redelijk, maar er waren geen ramen. Meneer Hartlief vond het goed dat ik een groot gat in de achtermuur hakte en er een raam in plaatste. Met een houten wandje verdeelde ik de ruimte in een woonkamer en een toegangsportaal met aan liggende keuken. Een steile trap gaf toegang tot het zoldertje dat we als slaapkamer gingen gebruiken. We kochten een tweedehands lco- lenkacheltje dat ons tijdens de winter warm kon houden. Eén van onze buren hielp met de verhuizing met paard en kar bracht hij onze schamele bezittingen van Jakma's hut naar Hartliefs ga rage, een afstand van ongeveer een kilometer langs een hobbelige zandweg. Jan Mooij Pzn. De reden dat Hans en Grietje weer eens in beeld komt is, dat het huisje nu van een andere invalshoek gekiekt is. Heel goed is te zien, dat men onder het huisje een soort kelder had. Er is daar door menigeen een leuk uurtje beleefd. Ook werden er, tijdelijk, aangespoelde mijnstutten opgeslagen met de bedoeling om ze later te verpatsen "als de storm wat geluwd was." Jammer genoeg is het hou ten huisje in 1966 verbrand. -40.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2008 | | pagina 20