Toen Ans zich na onze terugkeer 's morgens misselijk begon te voelen, werd ons vermoe den bevestigd ze was in verwachting. Mijn gevoelens zwaaiden van gelukzalig heid tot paniek. Het was geweldig om vader te worden, maar hoe zouden we in hemels naam huisvesting kunnen vinden. Er was nog steeds grote woningnood en er was zelfs geen krot beschikbaar. We konden noch bij Zus en Arend, noch bij Henk en Truus intrekken. Een abortus kwam niet in ons hoofd op. Natuur lijk waren we van plan om te gaan trouwen, maar hadden daarmee willen wachten tot ik was afgestudeerd nu waren we genoodzaakt een onmiddellijke oplossing te vinden. Henk van Wolferen vond het nogal vermake lijk dat we zo in de knoei zaten en zei: "Een toekomstige architect zou moeten weten dat je geen project kunt beginnen vóór de teke ningen klaar zijn!" Ilc ging naar Callantsoog om mijn ouders van ons probleem op de hoogte te stellen. Moeder was buiten zichzelf van verontwaardiging en zei beschuldigend: "Hoe kan je ons zoiets aan doen jij bent de enige die het fatsoen niet had om te wachten tot je getrouwd was." Maar moeder kwam al gauw over die eerste schok heen en was toen opgetogen over het feit dat ze er alweer een kleinkind bij zou krijgen. Ze stond er op dat we haast maakten zodat we getrouwd zouden zijn "vóór je 't kon zien." Ze begon meteen plannen voor de trouwerij te maken. Terug op De Lieberg prakkizeerde ik me gek hoe we aan huisvesting moesten komen. Uiteindelijk kwam Henk Jak- ma, een kennis van Zus en Arend, met een oplossing. Hij en zijn vrouw woonden een paar kilometer van ons af en hadden enkele zomerwonin- kj es op hun erf. Zij verhuurden die tijdens de zomermaanden in september kwamen die leeg te staan en als we wilden, konden we in één ervan gaan wonen. Met graagte accepteer den we Jakma's gulle aanbod. We hadden geen geld en geen huisraad. Meteen begon ik vier stoelen, een tafel en een dres soir te maken. We hoopten wat keukengerei als trouwca- deau te krijgen. Een gaskacheltje en een gas stel konden we lenen van Jakma. Een wasma chine, een koelkast en een radio beschouwden we als luxe-artikelen waar we gemakkelijk buiten konden. Ans en ik gingen samen naar haar ouders; het was nog maar de tweede keer dat ik bij hen op bezoek kwam. Vader en moeder Hofland ge droegen zich in het geheel niet vijandig tegen over mij, maar zij gaven duidelijk te kennen dat ze hun dochter onmogelijk toestemming konden geven om met een niet-lcatholiek te trouwen. Als gevolg moesten we toestemming via het gerecht verkrijgen, hetgeen belangrij ke vertraging veroorzaakte. Desondanks werd het huwelijk door de bur gemeester van Callantsoog op 22 september 1955 voltrokken. Het trouwlcamertje in het raadhuis was tjokvol met familieleden en vrienden van beide kanten, maar helaas wa ren vader en moeder Hofland niet aanwezig. Henk van Wolferen en mijn broer Gert waren getuigen. Ans was toen al vijf maanden in ver wachting, maar tot moeders genoegen was het nog bijna niet te zien. Alvorens we intrek in onze nieuwe woning na men, gingen we voor een korte huwelijksreis naar Texel. Het weer was nog steeds prachtig hetgeen het verblijf daar bijzonder plezierig maakte. We praatten over de toekomst, vroe gen ons af of we een zoon of een dochter zou den krijgen en bedachten alvast mogelijke namen voor onze toekomstige baby. Eén ding was zeker: we zouden stapelgek op het kind zijn. Het eerste aantal weken in Jakma's hutje ervoeren we als een droom. Ans kookte elke In de tuin van De Lieberg. Jaap, Arend, Zus en Ans. - 39.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2008 | | pagina 19