Mijn nuiqWe wUvter ovit PietBeun Na vier weken had ik de juiste fietsconditie. Bij hoge uitzondering stapte ik in de NACO- bus. Toen met als chauffeer onder andere oud- Keetemer Henk Bakker (Grote Henk). Pal na de kerst, december 1962 kwam er al lichte sneeuwval. Op 30 december de eerste sneeuwstorm. Vlug nog even in de auto sa men met vader en Annie om iets op te halen voor haar verjaardag. Bij strandopgang Noor- dermeer (Voordijk) zat de auto muurvast in de stuifsneeuw. Lopend terug naar Groote Kee- ten. Broer Jan werkte voor firma Spaans. En zo werd de GMC-vrachtwagen gebruikt voor het bergen van vaders auto. De volgende dag, 31 december, Annies verjaar dag, nog meer sneeuw en meer vorst. Maar on danks de kou waren de kachels lekker warm. Met in de huiskamer een vierkante allesbran- der - zowel voor juttershout als turf of briket ten - hielden we het op een plezierige tempe ratuur. In de bijkeuken stond een zogenaamde potkachel. Deze brandde op hout en op steen kool, bijvoorbeeld eierkolen of briketten. De steenkool was van de firma Wout Roos of Bram Vogelzand uit 't Zand. Voor gezin en wo ning was deze warmte heel belangrijk, doch in de nacht gingen de kachels uit en werd het langzaam kouder. In bed kregen we een warme kruik en hier omheen een wollen voetbalkous van Jan plus extra wollen dekens. In de vroege morgen was het ijzig koud op de slaapkamers. De bloemen op het raam van enkelglas. Jan was mijn slaapmaatje, maar in een bed van 1.20 m breed viel dat tegen. Tijdens oudejaarsdag maakte vader veel olie bollen en appelflappen voor onze familie, als ook voor de familie Kloosterboer. Sneeuw, kou en veel wind, en het ging maar door. Groote Keeten was zeven tot tien dagen afgesloten. Helmplanters en damwerkers en een paar GMC-vrachtwagens met een sneeuwschuiver maakten de weg Callantsoog - Groote Kee ten sneeuwvrij. Na ongeveer tien dagen zat ik weer op de fiets richting Den Helder. Niet langs de verharde Duinweg, maar binnen door via Nieuweweg, Langevliet, Julianadorp, langs een stukje Tuindorp, Sportlaan en zo in de goed verwarmde LTS, nog steeds in de brugklas. Ilc herinner mij meester Hoekstra, Jellema, directeur Koster en vele anderen. De eerste dag samen met meester Iüaas Bregman - zoon van tante Mientje. Deze ruige winter werd een schaatswinter. Op de fiets naar het Zwanenwater - muziek van Kees Worp. Heel veel bekenden en ikzelf op de Friese doorlopers. Ilc herinner mij onder an dere dokter Verheul, zoon Frits, Jan Mooij, Wil Mooij. De schoonrijders en Els Zwaan. Mijn schaatslcunsten waren niet zo geweldig, doch het doorzetten, dat zat helemaal goed. 25 kilometer op de oude schaatsen over het eerste en het tweede meer. Er waren stempel posten. De medaille van deze schaatstocht ligt nog in een sigarendoos. Verder was het leven vol eenvoud - saai en luisterend naar de radio. Maar toch! Al dat jut tershout dat was een geschenk uit de hemel. De voorraad groente uit de moestuin was vol doende voor deze strenge winter. En niet te vergeten de legendarische Elfsteden tocht, gewonnen door Reinier Paping. Strenge winter? Ilc vind het zo ook goed! September 1962 - Samen met Arie Rossen en Theo Bijpost op de fiets naar de LTS aan de Sportlaan te Den Helder Ik was een klein mager ventje, en gelijk was het afzien op de fiets, veel storm en regen. Maar de echte 'diehards' - Theo en Arie zorgden voor de juiste ondersteuning. We hadden geen regenkleding en een vrij zware fiets met slechts drie versnellingen. Een kleine Noordpool in Groote Keeten foto waarschijnlijk gemaakt door Cor Klaver) -35.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2008 | | pagina 15