Fietspad Wie 's morgens vroeg van Callantsoog naar Den Helder fietst, weet hoe mooi de natuur kan zijn. Konijnen en vogels in overvloed. Schit terend begroeide duinen. De argeloze fietser weet waarschijnlijk niet dat hij het fietspad mede te danken heeft aan Klaas Bos. "Er was al een fietspad langs de kust. Het stuk tussen Groote Keeten en Julianadorp was het enige ontbrekende stuk. Via het Recreatieschap heb ilc het bij Rijkswaterstaat aan de orde gesteld. En het werd toen opgepakt door de juiste per soon. Er volgde een snelle procedure, andere gemeenten ondersteunden het, alles zat mee. Er waren geen bezwaarschriften; de directie van het Botgat sputterde later nog wat tegen, maar had de bezwaartermijn laten verlopen! Ter hoogte van het schietterrein moesten twee hekken worden geplaatst om het fietspad bij oostenwind af te kunnen sluiten. De vliegtuig jes startten tegen de wind in. Bij oostenwind startten ze dus richting het fietspad en men was bang voor de veiligheid van de fietsers. De heldcen zijn uiteindelijk bijna nooit gebruikt en zijn inmiddels ook weggehaald." Als een gemeente te klein is voor bepaalde ac commodaties, kun je met creatief zakendoen toch nog veel bereiken. Neem het Sporthotel: "Het gemeentegebouw De Garnelcuul aan de Abbestederweg was altijd een probleem," ver telt Klaas Bos. "Er is nog even een andere be heersvorm geprobeerd, maar ook dat werkte niet echt. De firma Tuin had wel interesse om daar een sporthotel te bouwen, met alles d'r op en d'r aan. We zijn toen overeengekomen dat het zwembad in dat hotel voor een periode van dertig jaar op bepaalde uren gebruikt kon worden door inwoners van Callantsoog. Voor schoolzwemmen. Voor de reddingsbrigade. En voor recreatie. Die afspraak was juridisch waterdicht. Ook na het faillissement van Tuin moesten de nieuwe exploitanten de regeling continueren. Tot op de dag van vandaag!" Smaller pakket "Als wethouder in Callantsoog stond je er midden in; in Zijpe was het meer een bureau functie." De gemeentelijke herindeling staat de oud-bestuurder nog helder voor ogen. Het was dan ook een heftige en soms emotionele tijd. En of het nodig was? "Je moetje afvragen of je alle taken die tegenwoordig op een ge meente afkomen wel kunt handelen. Dan lijkt samenvoeging een logische oplossing. Maar je kunt er ook voor kiezen bepaalde taken, bij voorbeeld sociale zorg, maatschappelijk werk en automatisering, uit te besteden aan een grote buurgemeente en andere taken wel zelf te doen. Of op een aantal gebieden samen te werken met meerdere buurgemeenten." Callantsoog gaf zich niet zonder slag of stoot gewonnen. Bos: "Ilc herinner me dat we als lid van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten in Maastricht overleg hadden. Overdag vergaderden wij, 's avonds waren we druk aan het lobbyen tegen de herindeling." Met de toenmalige burgemeester Wim Vierhout heeft hij nog steeds contact. "We hadden als college een nauwe band. Wethouder Hermine Keuning werd ernstig ziek in die tijd. Ook zij was heel betrokken. Wij hebben nog een ver gadering gehouden aan haar sterfbed." "Zijpe was een beetje vormelijk," concludeert Bos. "De verhouding tot recreatie-onderne mers was afstandelijker." Hij begrijpt dat als één dorp iets wordt toegestaan, andere dor pen datzelfde niet ontzegd kan worden. Maar, meent hij, "Zijpe is ook hiërarchischer; Cal lantsoog was gemoedelijker." De herindeling had veel invloed op het ge meentelijk personeel. "De overgang was groot, sommigen voelden zich bedreigd. Mensen kre gen in Zijpe een smaller pakket en ze waren bang dat het werk er minder interessant door werd. In de praktijk viel het voor de meeste personeelsleden mee." Er klinkt weemoed door in zijn stem als hij te rugdenkt aan zijn Callantsoger periode: "Het bestuur dicht bij de burger, dat is een heel groot goed!" Klaas Bos was van 1979 tot 1998 wethouder, 15 jaar daarvan was hij loco-burgemeester. Tot 2002 was hij raadslid voor de BKV. Bijna de ge hele periode is hij ook ambtenaar van de bur gerlijke stand geweest. In die hoedanigheid trouwde hij heel wat bruidsparen, zo ook drie van zijn eigen kinderen. Bij zijn afscheid in 2002 is hij geridderd in de Orde van Oranje Nassau en kreeg hij de ere penning in goud van de gemeente Zijpe. Zijn verhuizing van Middelstum naar Callantsoog is, om met volksschrijver Gerard Reve te spre ken, niet onopgemerkt gebleven. -31.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2008 | | pagina 11