Of neem het stuk land aan de Abbestederweg, nu Buitenplaats Callantsoog. "Daar is jaren lang over gesteggeld" zegt Iüaas Bos. "In het bestemmingsplan was het min of meer voor recreatie voorbestemd. Uiteindelijk gingen we toch weer met de eigenaar om tafel. Burge meester Vierhout bemiddelde toen. Het leidde ertoe dat begin jaren negentig de helft werd bebouwd met witte vakantiehuisjes; de ande re helft moest worden beheerd als natuurlijk grasland. Die deal is pas afgerond na de her indeling door het toenmalige college, waar ik weer deel van uitmaakte." Harde onderhandelaar? "Onder druk van de gemeentelijke herinde ling wilden wij als gemeentebestuur graag nog een aantal zaken regelen, zoals de ver plaatsing van de gemeentewerf naar het industrieterrein. De bestaande werf lag naast het Sporthotel en het industrieterrein. Het hotel kocht de werf en mocht op dat terrein appartementen neerzetten. Met de opbrengst kon de gemeente aan de slag en werd de werf verplaatst naar het industrieterrein." Was Bos een harde onderhandelaar? "Nee," zegt hij beslist, "maar wel een reële onderhan delaar." Hij schuwde ook niet de gemeenteraad op onmogelijke tijdstippen naar het gemeen tehuis te laten komen. "Ik heb ze inderdaad wel eens op een zaterdag bij elkaar geroepen. Ilc mocht zelfstandig onderhandelen, maar ik wilde toch feeling houden. Anders krijg je het later terug." En hij bleek vasthoudend: bouw in Callantsoog-Noord druk van de gemeentelijke herindeling, een aantal weken lang steeds weer alle betrokkenen bij el kaar geroepen om tot een overeenkomst te komen voor het verkrijgen van de grond." En de sportzaal bij De Kolf- weid? "Namens B. W. was ik samen met Hermine Keuning betrokken bij het overleg. Een hele onder neming. Kostte veel tijd, maar was leuk om te doen. Evenals de twee blokjes van drie woningen, naast de brandweerkazerne. Daar stonden voorheen drie zomerwoningen. Twee had de gemeente al gekocht, maar de laatste was in eigendom van een Helderse aannemer en die wilde niet verkopen. Toch hadden wij ook die nodig om het plan voor de herindeling te kunnen reali seren." De voormalige wethouder wacht even en glimlacht. "Dat was écht een getouwtrek. Maar 't is wel gelukt! Er werden op dat terrein 6 premie A-woningen gebouwd." Bos was ook vice-voorzitter van het Recreatie schap en naderhand voorzitter van de VW Callantsoog. Dat verklaart wellicht waarom hij zich in zijn carrière sterk maakte voor na tuurgebied en recreatieve accommodaties. Zo werden in zijn ambtsperiode de Heinollen, Luttilcduin en het VW-bosje overgedragen aan Staatsbosbeheer. Ook speelde hij een grote rol bij de verkoop van gemeentecamping Tempel hof. "Die had geen kantine en zwembad. Het complex werd via inschrijving verkocht aan de familie Van Muyen. Vervolgens is het uit gebouwd tot een schitterende camping op Eu ropees niveau!" Duitse toeristen verbazen zich nog wel eens over de naam, verbinden het met het gelijknamige Berlijnse vliegveld. Bos: "Op die plek stond ooit een stolpboerderij die zo heette, daar is het naar vernoemd." In Groote Keeten werkte hij mee aan de ver plaatsing van camping 't Botgat. Via een be stemmingswijziging kon de camping ver huizen naar de Voorweg en uitgroeien van anderhalve hectare tot twaalf hectare! -30.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2008 | | pagina 10