Hillettielc Nel Rentenaar-Bakker Hai was lang niet mooi. Z'n neus zat onder de slcrape en den had ie ok nag maar aref oor en die wazze den ok nag kreukelig. Dat kwam deur 't veule vechten met are katte. Maar hai was evegoed verlegen lief en anhalig. M'n zus- sie Jopie die was hillegaar stapel op 'm, ze was 'r betaien verveulend van, ze zei heel wat met 'm ofsnold hewwe. Op een dag kwam de visboer te venten. Die kwam ien keer in de week opperdan met z'n visauto. Hai had wel een goeie klant an oos, hai stootte nooit z'n neus. De iene keer kocht moe stro- of spelcboklcems, de are keer pone of hering. Maar ok wel drs een bossie gedrougde slcartjes. Die zatte an een touwtje bai mekaar. Van die slcarre most je eerst de vinne ofknippe. En as je dat dein hadde, den gong je die hele vis an repies knippe. Dat kwam 'r aars wel op an oor, je hadde de moete in je vingers, maar lekker! Afoin, toe de visboer weer drs kwam, was Hil lestiek stiekem op de auto sprongen, hai had zeker ok trek in een vissie. De visboer had 'r hillegaar gien erg in en toe ie bai oos klaar was, stapte hai in z'n auto en reed weg, met oos Hillestiek an boord. Jopie, drelct in penielc, slcreeuwde snot en kwoil. "Wat moet dat nou, nou is ie weg, oos Hillestiek." En zomaar op 'r zwarte kouse, zonder klompe, rende ze zo hard as ze kon, achter de visauto an. En deer weer achteran gong moe, want die liet dat arme kind vezelf niet alliendig gaan. "Stil maar oor mekind," perbeerde ze Jopie te troosten, "asend stopt ie wel drs en den springt die kat 'r wel of oor." Maar wai wazze vast de visboer z'n leste klante weest die dag, want stoppe, ho maar, dat was 'r niet bai. Hai zette d'r juist goed de sokke in en moe en Jopie hadde 't neilcoiken. "Ien ding is in alle gevalle zeker," zee moe, "hai weunt in Burgervlotbreg, dus veerder zei ie vedaag wel niet gaan. As we 'm den inhaald hewwe, kenne we Hillestiek zo meeneme, want onderweg 'r ofspringe, dat doet ie niet vezelf, zo wois zal ie wel weze." Ienmaal thuis kommen, zee vader: "Je zei 't zien oor kind, murgenochtend zit ie gewoon voor de deur, hai heb 't hier toch zeker veuls te goed nei z'n zin, bai oos." Leit 't nou nag waar weze ok, 's oches in alle vroegte wiere we wakker deur zuklce oiselijke skreeuwe voor de deur, dat Jopie d'r bed uit vloog om te lcoilcen. "Hillestiek," slcreeuwde Jopie, "pa, moe, hai is 'r oor!" We gonge allegaar oos bed uit, zo bloid as blik, hai zelf ok oor, hai spinde en streelde langs je biene of z'n leven d'r van ofhong. Wat ken je toch groot van zo'n beist houe, want echt waar oor, al was ie den zo lillijlc as de nacht, misse lconne we 'm gien van allen! 't Was baidat al puur zo'n toid 'r nei, dat ze bai de vlotbreg anlcwamme, 't was nou drelct niet om 't hoelcie van de deur, heel van Zoipersluis of. De vis boer hadde ze gauw genog von den, maai de kat was in gien velde of wege te bekennen. En zo gong moeder met Jopie, die hille gaar van streek was, weer op huis of. Nou liepe ze niet zo hard meer, want ze hadde puur zulclce louve biene kregen. Of en toe riepe ze Hil lestiek, maar niks oor, 't gaf niks. 't Begon al te slceme- ren ok, dus den valt 't niet mee om zo'n beisie te vinden. Wai hadde vroeger een kat die Mientje hiette. Hoe 't zo kommen is zou ik niet zegge kenne, maar hai hiette een toidje ternei zomaar Hiltje. Nou, dat was maar een kloin stappie nei Hillestiek en zo is 't altoid bleven. -59.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2006 | | pagina 19