Ve.Reddingboot December 1941 CALLANTSOOG Aangezien de op een lorrie geladen vlet van Petten door een tractor van Waterstaat, die in geval van nood welwillend beschikbaar wordt gesteld, in alle omstandigheden naar Cal- lantsoog en verder kan worden vervoerd en de frequentie van strandingen op de kuststrook tusschen Petten en Den Helder zeer gering is, werd de reddingvlet van Callantsoog eenige jaren geleden verwijderd. Zij kreeg een motor en werd naar Den Helder gezonden, waar be hoefte was aan een weinig diep stekend red dingvaartuig voor de Wadden beoosten en be zuiden Nieuwediep. Callantsoog behield het wippertoestel en dit kwam goed van pas, toen in September 1936 het Noorsche s.s. 'Sirenes' op een strekdam liep. De Noren maakten in de reddingbroek een luchtreis en konden direct genieten van de Callantsooger kermis! Ook Callantsoog heeft de tragiek van het red dingswerk aan de lijve gevoeld. Op 4 Decem ber 1882 strandde de 'Strathmore' op eenige afstand van de kust; de reddingboot sloeg om en behalve enkele schipbreukelingen verlo ren niet minder dan 6 roeiers het leven. Dat dit een ontzettende ramp was voor het kleine kustplaatsje, laat zich hooren en het pleit voor de bevolking, dat het zich vrijwillig beschik baar stellen voor de reddingboot er niet door werd beïnvloed. Nu de kans op ongelukken voor de kust, waar bij snel hulp nodig is, aanzienlijk is toegeno men, werd de vlet van het dit jaar opgeheven station Gaast naar Callantsoog gezonden. Met sleephouten kan deze lichte vlet over het strand worden vervoerd en op 13 October van dit jaar, toen de oud-schipper M. Mooy, thans lid der Plaatselijke Commissie, den dag her dacht, waarop hij 50 jaar aan de N.Z.H.R.M. was verbonden, maakte de Gaaster vlet voor het eerst in haar leven kennis met de rollende Noordzee branding. Onderstaande berichten vonden we in De Reddingboot, het blad van de Reddingmaatschappij waarin allerlei acties van de KNRM, voorheen N.Z.H.R.M. staan beschreven. Foto uit collectie Piet Mooij, Bergen In de deur van de winkel, Jan Koegelenberg -56.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2006 | | pagina 16