Het vijvertje- Wïm Lastdrager In de jaren dat Burgemeester Breebaart (1926- 1935) in de pastorie weunde, had mijn broer Jan een gedeelte van zijn tuin in gebruik. Ach terin had ie een stuk afgaast waar ie knaine hield. Het gaas had ie 50 cm in de grond spit. Maar daar gingen ze toch nog onderdeur. Op 't lest zate ze helegaar onder het huis van Dirk Kuiper. In de tuin had ie een mooie collectie plante staan en was mevr. Breebaart vrai deer bloe men van te hale. Maar dat Burgemeester Rehorst (1936-1946) kwam veranderde dat. Die wou dat gesnark met die knaine niet en was tevens van plan zelf iets met die grond te doen. Jan zat dus met zijn hele hebbe en houwe in zijn maag. Toen zai ik teugen hem: "Vraag of je op De Buurt un tuin maken mag." Dat lukte. En we hebbe er van maakt wat er van te maken was. Eerst hebbe we un groot gat grave en deer un betonne bak inmaakt. Daaromheen een paar muurtjes metselt en in het vijvertje wat waterplanten. Ook hebben we 200 boompjes plant. Het was veul werk, maar na een paar jaar was het een schitterend geheel. De bomen groeiden tot wel twee meter hoogte. Toen kregen we een strenge winter met veel ijzel. Toen de ijzel wegdooit was, liepen de bo men weer uit. 't Is een mooi plekje bleven, tot dat we evacueren mosten. Toen we na de oorlog in 1945 terug kwamen, was alles verwaarloosd, 't Is nog wel een beetje opknapt, maar het is nooit meer worden wat het eens was. Naschrift De meeste Callantsogers weten zich vast nog wel te herinneren dat er op het Dorpsplein tegenover de zaak van Kees van Eek, nu Z-ICI, een tuintje met een vijver was. Maar weten we nog hoe die vijver met zijn struiken er omheen daar gekomen is? De redactie wist het ook niet. Dus gingen de leden zoeken. Na enig speurwerk vond iemand in het boekje van Piet Vos Jbz. 'Het werken en leven van een 75-jarige Caïlantsoger' in verhaaltje no. 78 het antwoord. We ontlenen er het volgende aan: CallaeituMQ. ï)<mtime<zickt 3 6 In 1976 legde burgemeester P. van Gosliga de raad een plan voor om het Dorpsplein geheel te verande ren. Het moest een 'Pleinmonument' worden. Al het oude zou verdwijnen. Dus ook het vijvertje. Einde goudvissenkom, muurtjes en boompjes. -55.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2006 | | pagina 15