les over boord en zei: "Wir fangen immer mit Bohnen an." Achter het huis had Simon een prachtige groentetuin met van alles erin. Maar zoals het in Callantsoog vaak gaat, net als de tuin op zijn mooist stond met beginnende slaboontjes aan de struikjes, kreeg je storm en waaide al les zwart, en werd er veel onbruikbaar. Simon Kooger droogde ook scharretjes aan een lijntje, die knipte hij aan strookjes en at hij op bij zijn brood. De familie Waal kwam in 1932 bij de Koogers terecht. Het begin van een lange reeks van vakantiejaren die de familie Waal, bestaande uit vader, moeder, zoon Wim en dochter Greet doorbracht in goede harmonie bij Simon Kooger en Jo Kooger-Ree. Het waren heerlij ke jaren, enkele strandhuisjes werden in een halve cirkel door Piet Vos op het strand gezet en daar verbleven op zonnige dagen de volgen de families met elkaar: het hoofd der school Ewoud Smit, burgemeester Breebaart en dok ter Oterdoom. Er werd wat afgelachen en ge praat, het was een hechte vriendenclub. Toen gooide de oorlog roet in het eten. Aan de Dorpsweg moesten verschillende huizen wor den afgebroken, omdat zij in het schootsveld stonden. Vanaf het huis van Jacob Vos tot aan het huis van de familie Provily. Alleen het huis van Piet Vos bleef gespaard. Toen de familie Waal na de oorlog weer naar Callantsoog kwam, moest zij elders onderdak zoeken, bij o.a. familie Mol, familie Thomasz en pension familie Swaerts. Toen Greet Waal en Guus van Dolder getrouwd waren bleven zij Callantsoog trouw. Zodra het huis van de Koogers herbouwd was, huurden zij een deel ervan, maar aten aan de overkant in pension 'Seinpost' bij de familie Hoitinlc. Nog iets dat indruk op Guus heeft gemaakt. Daags voor de stormramp van één februari 1953, was hij in Callantsoog (met trein en bus) om te huren voor de zomer (wat toen nog ge bruikelijk was). Om ongeveer 2 uur 's middags stond hij sa men met Simon Kooger op de Seinpost naai de woeste zee te kijken. Simon sprak toen de bijna profetische woorden: "Het zal me be nieuwen of dat wel goed gaat." In 1965 werd het huis te groot voor de familie Kooger en vroeg zij, of de familie Waal mis schien interesse had om het huis te kopen. Dat gebeurde met drie gezinnen: vader en moeder Waal, dochter en man, en zoon die inmiddels ook was getrouwd, besloten samen tot de koop. De familie's besloten een klein huisje aan het grote huis te bouwen en daar trokken Simon Kooger en zijn vrouw in, zodat zij nog niet naar het bejaardenhuis hoefden en gelijk een oogje in het zeil konden houden. Het grote huis werd in de zomermaanden druk bewoond, ze kozen om de beurt de pe riode die ze graag wilden hebben. Maar hoe ze ook kozen, Greet had altijd mooi weer en broer Wim regen. Na het vertrek van de familie Kooger uit het kleine huisje naar het bejaardenhuis, is het door veel jongelui als starterswoning gebruikt. Totdat de gemeente moeilijk ging doen. Die vond dat het grote huis maar bewoond moest worden door vaste bewoners en het kleine huisje moest maar de bestemming recreatie krijgen. Greet van Dolder liet zich inschrijven in de gemeente als vaste bewoonster. Maar toen de Van Dolders in 1979 de kans kregen een mooie bungalow aan de Op 't Landtweg te kopen van Van der Ploeg, lieten zij die niet voorbij gaan. Ondertussen wonen ze daar in de zomer al weer vele jaren en wordt er ook drulc gebruik van gemaakt door kinderen en kleinkinderen. Aan de strandspelen werd door de kinderen meegedaan, dat was feest, in optocht naar het strand zandhopen of zandfiguren maken, gefotografeerd worden door vader Waal en 's avonds voor het huis van burgemeester Bree baart de prijsuitreiking. Een evenement was ook het uitvaren van de reddingboot van de NZHRM. De boot werd getrokken door paar den en de kinderen mochten daar dan in zit ten. Het was een zorgeloze tijd. Eén jaar werd de vakantie onderbroken door de geboorte van het dochtertje Elsebetje van Simon en Jo Kooger, dat helaas op tweejarige leeftijd is overleden aan hersenvliesontste king. Een groot verdriet, ook gevoeld door de fami lie Waal, zij waren reuze gesteld geraakt op de Koogers en dat kleine meisje had een speciaal plekje in hun hart. u De familie Waal op het strand met de vriendenclub. - 51.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2005 | | pagina 7