CaiiaMtsooa onAer ijs eti unuter! Wim Lastdrager Als het jaar één nadert is er in het westen een rij duinen, die het water van de Noordzee be let het veengebied binnen te stromen. Wel doet het water van de Noordzee zijn best. Het beukt op de duinen en slaagt erin gaten te slaan in de muur van zand. Zo ontstaan de eilanden 't Oog, Huisduinen, Texel, Vlieland, Terschel ling, Ameland enz. Maar behalve dat de zee aan de duinenlcust knabbelt, daalt deze rij ook enigszins. Terwijl metingen aangeven dat het zeewater stijgt. Hoe kwam het dat er zoveel water over een deel van ons land stroomde? Zo'n 120.000 jaar voor het begin van onze jaartelling was er een einde gekomen aan een verschrikkelijke koude periode. Hierbij moe ten we denken aan een tijdsduur van enige tienduizenden jaren. Zo koud dat het noor den van ons werelddeel bedekt was met een dikke laag ijs en sneeuw. Langzaam werd het weer warmer en verdween de dikke laag ijs en sneeuw. De Noordzee die aanvankelijk droog was, vulde zich met smeltwater. Door de hoge temperatuur smolt het ijs weg tot in het mid den van Noorwegen toe. De zee spiegel bleef stijgen, zodat het tegenwoordige Zeeland, Noord en Zuid-Holland, Friesland en Groningen onder water kwa men te staan. Deze warme tijd wordt het Eemien genoemd. Tijdens het Eemien ontstond er vanaf het tegenwoordige België tot het noorden van De nemarken een rij duinen. Het water tussen de duinen en het hoge land in het oosten groei de dicht en werd uiteindelijk veen. Dat ontstaan van de laag veen gebeurde niet in een paar honderd jaar, maar we moeten denken aan enige duizenden jaren. Aan deze verschijnselen schijnt voorlopig geen eind te komen. Vandaar dat onze regering maatregelen moet treffen om de rij duinen te verstevigen anders gebeurt er hetzelfde als in het verleden: het westen van ons land wordt tenslotte over spoeld. Maar dat kan nog honderden jaren duren, denken sommige geleerden. Er zijn echter ook wetenschappers die menen dat een overstroming al veel eerder plaats kan vinden. Kortom de geleerden zijn het niet met elkaar eens. Ongeveer 120.000 jaar geleden zijn West- en Noord-Nederland door water uit de Noordzee over spoeld. Toen was er natuurlijk nog geen sprake van een dorp Callantsoog. Het is zelfs de vraag of er toen al mensen in deze streken leefden. 1 120,000 jaar geleden schoof het landijs vanuit Skandinavië over het noorden van ons land. 2. De stroomrichting van Rijn, Maas en Theems. 3. Stuwwallen, waarvan sommige bedekt met kei- leem. 4. Noordzee. -64.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2005 | | pagina 20