Ve> kAKdwtrkclub De opslag van die kunstschatten was inder daad uitgegaan van het Rijksmuseum. En dat hield in, dat een vrachtrijder uit Castricum het vervoer daarvan, met alle risico's en ge varen, op zich had genomen. Dit bij nacht en ontij en in vele ritten. Ik veronderstel, dat die auto zeker op nauwkeurig 'Duitse' wijze zal zijn gecamoufleerd. Overigens was die bunker niet geschikt voor langere opslag, en kon mogelijk door de vijand ontdekt worden. Door diezelfde expediteur is dit cultuurbezit dus weer in vele nachtelijke en hachelijke ritten vervoerd, heel Nederland door, naar de mergelgrotten in Zuid Limburg. Daar was de atmosfeer in meerdere opzichten heel geschikt. Temperatuur en lucht waren goed, en tevens kenden alleen ervaren gid sen de weg. Dientengevolge gold daar de re gel 'Verboten für Wehrmachtsangehörigen', en geen Duitser waagde zich erin. Er huisden ook vele mensen: gezochte Nederlanders, af gevaardigden van de regering in Londen met papieren, 'agenten' van de spionagediensten, commando's uit Londen, neergekomen pilo ten, en mensen die persé met de geallieerden wilden gaan meedoen. Na de oorlog kwam alles weer veilig terug naar het Rijksmuseum, en kunnen wij de kunst schatten weer bewonderen. 't Is alles lang geleden, wellicht zijn mijn her inneringen niet alle helemaal juist (ik ben nu 85 jaar), maar het zijn wel mijn herinnerin gen. Soms denk ik: zou die expediteur later (terecht) nog zijn gehuldigd met de allerhoog ste Ridderorde?? En soms denk ik ook: och Trien, wat jammer, dat voor jou dit raadsel nooit is opgelost. Dymph Zwaan schreef dit stuk in 2002. Ze wist dat we dit artikel in 2005 zouden plaatsen. Helaas kon ze dat niet meer meemaken; Dymph Zwaan stierf op 28 juni 2005. De handwerlcclub van de kerk ging halverwe ge de vorige eeuw op de foto. We herkennen bijna alle dames: zittend van links naar rechts mevrouw Boeder (die ons deze foto gaf), me vrouw Kruit, mevrouw Roggeveen, mevrouw Ambuul, mevrouw Kooger, mevrouw Silc- lcema. Staand v.l.n.r.: mevrouw Kruier, mevrouw Zee man, mevrouw Kooi, mevrouw Langeveld, me vrouw Van der Plas, mevrouw Vos, mevrouw mevrouw Baken. Wie weet de ontbrekende naam? Reacties graag naar de redactie. - 59.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2005 | | pagina 15