Dbjles (airnmiellc Bm Z££< w Jaumter Het zal ongeveer 1940 geweest zijn. In ieder ge val hartje zomer, gezien kleding en blote voe ten op bijgaande foto: links Jan Mooij, rechts Nel de Haan. Op verzoek van moeder De Haan gingen we naar melkboer Diclc Veeken 'aan de andere kant van de Buurt'. Veeken woonde waar de Rabobank staat. "Laat het maar effe opschrijven." Getweeën dus op naar de melk boer om een liter karnemelk. Lege fles mee en met een volle terug naar moeder De Haan. Daar aangekomen bleek, zoals het fotootje Jan Mooij Pzn. al toont, de fles niet meer 'tot 't randje' te zijn. Eerlijk biecht ten we beiden op "af en toe een slokje ge nomen te hebben". Er volgde gelukkig geen sanctie. Vraag willekeurig enkele personen of ze de zee al eens hebben zien 'lichten' en de meesten zullen ongetwijfeld ontkennend antwoorden. Een enkeling zal zeggen ja, maar weet net als veel anderen niet het hoe en waarom. Daar gaat-ie dan. Het gaat om algen en wel de Noctiluca. Die stralen licht uit als ze in beweging gebracht worden. Zoals bijvoorbeeld bij het omkrullen van golven, of als je met je voet over een stuk hout veegt, dat lang in het zeewater gelegen heeft. Jan Mooij Pzn. Men noemt dit 'lichten' bioluminicentie. Dat komt voor, als het langere tijd warm weer is geweest. Als het weer ruwer wordt verhuizen de algen naar rustiger, dieper water. Deze algen kun nen ook tot bloei komen; het zeewater ziet dan roze. De algen sterven snel af. Dan ont staan zwavelbacteriën. Hierdoor sterven (op die plekken) de bodemdieren af en gaan op hun beurt rotten. Schijnbaar 'dode' plekken bevatten zodoende veel leven door het werk van de bacteriën. Jan Mooij Pzn. Slechts door de linksboven afgebeelde kanton- nierswoning, hoog op de duinen is het wel dui delijk, dat het een Callantsoger foto is. En na veel vragen aan mensen van 'vroeger' en vergelijken met tekenin gen en foto's, 'moet' de boerderij hebben gestaan op de plek waar nu (2003) de familie Buis woont. Ook al door de lijn boerderij - rijkswoning zou je zeggen: inderdaad. Als dit het geval zou zijn dan was het de boer derij van de familie Jacob Vos Azn. Het spul is in 1935 verbrand en niet meer als zodanig herbouwd. Edoch, de personen voor het schuur tje zijn bij niemand bekend. Het schuurtje zou gestaan moeten heb ben ongeveer zijn Vos was. achter, wat altijd sigarenmaga- -57.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2005 | | pagina 13