Nevtr as dulli4têi44Mt£ (jwvd$) Jaap de Vries MIJN VROEGE KINDERJAREN Om redenen die me totaal ontgaan, waren mijn zusters erg gek op me. Alle drie waren ze ongeveer een tiental jaren ouder dan ik, zo doende scheen er nogal wat wedijver te zijn geweest om mijn favoriet te worden. Hoewel ik van alle drie hield, slaagde Zus er in om m'n voorkeur te winnen, grotendeels als ge volg van haar ongeëvenaarde bekwaamheid in verhaaltjes vertellen. Ilc was vreselijk verongelijkt toen Zus weg moest om als dienstmeisje bij één van onze talloze tantes te gaan werken. Vanaf die tijd kwam ze alleen maar in de weekenden thuis zaterdagmiddags kon ik nauwelijks wach ten tot ze met gloeiende wangen en verward haar aan kwam fietsen. Toen Iet van de lagere school kwam was zij de volgende 0111 te moeten werken en werd hulp in de huishouding bij één van onze buren gelukkig bleef ze thuis wonen. Aanvankelijk ontkwam Annie aan het lot van een 'betrek king', omdat ze longontsteking en pleuris had gehad en lang daarna zwak bleef. Zij rom melde wat om het huis en in de tuin, schreef bladzijden vol in haar dagboek en ontwikkel de een duidelijk talent voor tekenen. Ze hielp moeder ook een beetje, maar tot ergernis van Zus en Iet werd ze voor inspannend werk ge spaard. Toen Annie voldoende hersteld was moest ze ook aan de slag, eveneens als hulp in de huishouding. Ilc kan me herinneren dat ze gedurende de zomermaanden bij gegoede Joodse badgasten werkte. Het waren bijzon der goedhartige mensen die een zomerhuis in Callantsoog hadden. Helaas heeft niemand van die familie kans gezien de nazi-gaslcamers te ontlopen. Onze ouders (maar vooral vader) wezen de mo gelijkheid van verdere scholing volkomen af, vooral voor zover het de dochters betrof. Maar Gerrit was niet veel beter af na de lagere school was het voor hem ook werken gebla zen, hoewel hij wel werd aangemoedigd om naar de avond-valctelcenschool te gaan. Daar leerde hij de basis van technisch tekenen en kreeg wat verder onderricht in rekenen en Ne derlandse taal. Ilc denk niet dat geldgebrek uitsluitend de reden was van vaders negatieve houding ten opzichte van verder onderwijs. Veeleer was het een gevolg van het feit dat hij zelf de ge legenheid om zich verder te ontwikkelen had gemist. Het had zeker niets te maken met ge brek aan intelligentie zowel vader als moe der hadden met gemak in hoger onderwijs kunnen slagen. En al hun kinderen hadden dat eveneens gekund. Mijn broer Gerrit speelde vrijwel geen rol in mijn vroege kinderjaren. Ilc kan me alleen maar herinneren dat hij me dikwijls plaagde en kleineerde. Vanaf mijn vijfde jaar sliepen we in hetzelfde bed en hij had de gewoonte om de dekens van me af te trekken of me naai de uiterste rand van het ledikant te duwen. Pas toen ik naar de lagere school ging begon Gert voor mij wat meer op te vallen. Degene die een veel belangrijkere rol speelde was mijn neef Gerard. Hij was bijna een jaar ouder dan ik en was veel beter ingelicht over allerlei dingen. Hij vertelde me al vroeg waar de kindertjes vandaan kwamen en opende mijn ogen voor het feit dat Sinterklaas niet echt bestond. Helaas kan ik me niets herinneren van het allervroegste begin van mijn leven, de tijd toen moeder me ongetwijfeld als baby vertroetelde. Tegen de tijd dat m'n herinneringen een blijvende indruk op me begonnen te maken zal ik drie of vier jaar zijn geweest. Moeder was meestal te druk om veel aandacht aan mij te schenken. Gelukkig werd het gebrek aan haar liefde ruimschoots vergoed door de toegewijde attentie van mijn drie zusters. Daarom had ik de indruk vier moeders te hebben. Vader en moeder met de vijf kinderen, ca. 1933. - 54.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2005 | | pagina 10