Vb boerderij imv tajttbjajmtjb, SWZX)W;2004 Noord-Italië en zich vervolgens uitroepen tot koning van Italië. In 961 trok Otto weer over de Alpen, de bedreigde paus te hulp. Heel Duitsland, Italië en Rome kwamen onder Otto's gezag. Op 2 februari 962 werd hij door Johannes XII tot keizer gezalfd en gekroond. Ook Constantinopel erkende hem. Het keizer rijk van Karei de Grote was hersteld! Sedert dien sprak men van het Rooms-Duitse Rijk of van het Heilige Roomse Rijk (der Duitse natie). Napoleon liet het op 11 augustus 1804 eindigen. En hij zette op 2 december van dat zelfde jaar in de Notre Dame, na door de paus gezalfd te zijn, zelf de keizerskroon op het hoofd. Otto II werd in 961 door de Duitse vorsten tot opvolger van zijn vader, Otto I, gekozen. De verkiezing van de Rooms-Duits koning werd in de volgende eeuwen gestroomlijnd. Eerst kozen de rijksgroten, later de rijksvorsten, in de Hoftag de koning. In 1198 ontstond de vreemde situatie dat Filips van Zwaben en Otto IV van Brunswijk beide tot koning ge kroond werden. Besloten werd toen dat zes keurvorsten voortaan de voordracht voor de Rooms-Duits koning zouden maken. Drie geestelijke vorsten, de aartsbisschoppen van Main, Trier en Keulen. Drie wereldlijke vor sten, de paltsgraaf van de Rijn, de hertog van Saksen en de markgraaf van Brandenbrug. In 1338 werd te Rense besloten tot verkiezing bij meerderheid van stemmen en afschaffing van de bekrachtiging door de paus. Karei IV legde deze procedure in 1356 vast in de Gouden Bul. Terug naar Frederik II. Deze kreeg grote moeilijkheden met zijn zoon en Rooms-Duits koning Hendrik. Hij liet daarop de zoon uit zijn tweede huwelijk, Koenraad, in 1237 tot Rooms-Duits koning uitroepen. Ook raakte hij in strijd met de Gregorius IX. Diens opvol ger Innocentius IV deed hem in 1245 voor de derde keer in de kerkelijke ban. Ook op het slagveld verging het hem niet goed. De positie van de keizer ten opzichte van de landvorsten verzwakte zeer en ze ko zen zelfs twee tegenkoningen: Hendrik Raspe van Thriringen en Willem II van Holland. De laatste door toedoen van hertog Hendrik I van Brabant en de aartsbisschop van Keulen. Na in 1248 Alcen te hebben veroverd werd Willem daar tot Rooms koning gezalfd en ge kroond. Aanvankelijk lagen zijn kansen om keizer te worden niet goed. Maar zijn huwe lijk met Elizabeth van Brunswijk, uit de machtige familie van de Welfen, gaf hem meer invloed. De paus protegeerde hem en hij sloot verdragen met de Rijnsteden. In Holland bond hij zijn vazallen, onder andere Willem, tweede heer van Brederode, aan zich door belening. En toen keizer Frederik II in 1250 stierf en diens zoon Koenraad IV in 1254, lag de keizerskroon binnen Willem's bereik. Maar op 28 januari 1256 waagde hij zich tijdens een expeditie tegen de Friezen bij Hoogwoud op te dun ijs en werd gedood. In het Rooms-Duitse rijk volgde een interreg num, dat feitelijk al eerder begonnen was. Vele heren maakten zich uit hun leenver band los, maar de stedenverbanden wonnen aan invloed. Het interregnum werd in 1273 door drulc vanuit Rome beëindigd met de keuze en kroning van Rudolf van Habsburg, landgraaf in Opper-Elzas, tot Rooms-Duits ko ning. Bronnen: Grote Winlcler Prins Encyclopedie, Elsevier, 1975 P.J. Blok, Geschiedenis van het Nederlandsche volk, Sijthoff, 1923 Bezoekersaantallen: Volwassenen Kinderen Monumentendagen 698 199 276 (gratis) totaal bezoekers in 2004 1173 In 2003 waren er 1458 bezoekers, een terug gang dus van 285. Jammer, maar het lijkt de landelijke trend te zijn. Volgend jaar beter! D& reduwties iMMs 'V& doch') betttwwv uruv d& HutoriAckb l/eremjwuj; CalüïUjer Erfyoed ew Iuuü wtHAMy U/ mpjoed atvgezond 2005. -69.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2004 | | pagina 9