KuMsückildereH/ Herman Bloem Jennie is een dochter van Jan Monen, die met zijn ouders vanuit Drenthe naar Den Helder was verhuisd, en van Annie Zwaan, geboren en wonende in Callantsoog. Aldaar zijn zij ook getrouwd. Het gezin kreeg zeven kinde ren, waaronder een tweeling, Jennie en Alie. De tweeling werd in 1943 geboren op Abbestee. In de laatste jaren van de oorlog woonde het gezin op 'Hollywood'. Na nog ge woond te hebben op de Zeeweg schuin tegen over de toenmalige burgemeesterswoning 'Klein Callinghe op 't Oghe' verhuisde het ge zin op 6- of 7-jarige leeftijd van de tweeling naar de Voorweg in Groote Keeten. Om naar school te gaan moesten de meisjes dagelijks bij gebrek aan een fiets naar Callantsoog lo pen en nog wel op klompjes, en dat was vier en een halve kilometer heen en uiteraard ook terug. Het laatste jaar van de lagere school kregen zij een fiets, omdat het de bedoeling was dat zij voor vervolgonderwijs naar Scha- gen zouden gaan. In de tweede klas van de lagere school was het haar onderwijzeres, juffrouw List, opge vallen dat Jennie heel aardig kon tekenen. Dat leidde ertoe dat zij een aantal tekeningen eens liet beoordelen door de bekende, ook in Callantsoog wonende, illustrator Henk Rot gans die dat beaamde. Eveneens was het prin ses Margriet, die met een groepje klasgenoot jes in het Zwanenwater kampeerde en de school in het dorp bezocht, opgevallen dat tussen de tekeningen die voor dat plotselinge bezoek in de klas waren opgehangen er enke le bij waren van een bijzonder gehalte. Toen de prinses vroeg wie die gemaakt had, werd haar gezegd dat ze van een klasgenootje, n.1. Jennie Monen, waren. Zij vond het spijtig dat Jennie juist die dag niet op school was. Wellicht des te meer reden dat juffrouw List haar bleef stimuleren. Toen Jennie twaalf jaar was, ging zij op aanraden van haar hoofdon derwijzer, de heer Lastdrager, bij Rotgans in de leer. Eerst alleen op zaterdag en later nog drie jaar dagelijks. Jennie had zo langzamer hand het plan opgevat ook illustrator te wil len worden en haar leermeester adviseerde haar daarom naar de kunstacademie te gaan voor verdere studie. Maar het gezin telde nog meer kinderen en dat kon haar vader finan cieel niet ophoesten, hoewel haar ouders be slist wel achter die wens stonden. Haar vader kon n.1. ook heel goed tekenen; van hem heeft ze nog wel enkele tekeningen in haar bezit. 1957. Jennie (tweede van links) in het schoolhand- balteam. Haar zuster Alie bleek ook een kunstzinnige inslag te hebben. Zij ging op latere leeftijd handvaardigheid en kunstgeschiedenis stude ren; vervolgens deed zij een opleiding kera mische technieken en cursussen glazuur en decoratie. Alie is tenslotte keramiste gewor den. Ook zuster Annie, die in Ridderkerk woont, schildert. Het zit hen dus in de genen, zou je kunnen zeggen. Tijdens haar studie bij de heer Rotgans, die leraar was op de HBS in Schagen, heeft Jennie heel veel van hem geleerd, zoals wat je alle maal moet weten over de bouw van het men selijk lichaam, skelet en spieren, van schilde ren in de natuur, en uiteraard van aquarelle ren, olieverven, pen- en pasteltekenen enz., want hij had wel de kunstacademie gevolgd. Ook leerde hij haar enig Engels. Op 18-jarige leeftijd is Jennie naar Amster dam gegaan, waar ze in de verzorging heeft gewerkt in een groot bejaardenhuis. Ook haar twee zussen, Alie en Annie werkten daar. Ze hadden daar ieder een kamer. In haar vrije tijd volgde ze verschillende cursussen om zich verder te bekwamen in de plannen die ze koesterde. Voor een uitgeverij illustreerde ze enkele boekjes en tekende ze kaarten. Van de verschillende technieken die ze heeft be- Omdat gisteren ook een beetje geschiedenis is, hebben we gemeend eens een praatje te moeten maken met een oud-Callantsoogse, die intussen haar sporen heeft verdiend met pen, potlood en kwast. We hebben het dan overjennie Monen, momenteel woonachtig in Hoorn. - 74. -

De Clock van Callens-Ooghe | 2004 | | pagina 14