Tbgoed mor db heltb slecht iwor cib kemel NAAR 'DONKER' NOORD-HOLLAND Op een zekere zondagochtend verscheen er een hoorcommissie uit Julianadorp Cal lantsoog in de kop van Noord-Holland. De broeders (zusters waren er niet bij) waren al héél vroeg in de morgen vertrokken om op tijd in de dienst aanwezig te kunnen zijn. Ik had voordien al een paar maal op beroep ge preekt maar dat was op een mislukking uit gelopen. Tweemaal bleek mijn politieke over tuiging een struikelblok te vormen en de der de keer was ik gewogen en te licht bevonden. Zou het deze keer wel een beroep worden? De broeders bleven na de dienst koffiedrin ken. Dat was in ieder geval een goed teken. Want als het een hoorcommissie 'niks' lijkt, neemt het vaak, zonder behoorlijk te groeten zelfs, de benen. Uit het gesprek werd al gauw duidelijk dat ik geen slechte indruk had ge maakt. Ilc was dus, blijkbaar, ook niet te licht bevonden. Nu loop je die kans in Noord-Hol land niet zo erg gauw. Om een eventuele te leurstelling voor beide partijen te voorkomen, heb ik direct maar verteld wat mijn politieke overtuiging was. Ook dat bleek geen bezwaar. Er volgde, enige weken later, inderdaad een beroep, hetgeen we na niet al te lang beraad hebben aangenomen. Zo vertrokken we dus van het zonnige Zuid-Limburg naar het 'don kere' Noord-Holland. Want zó stond het in de kerkelijke wereld bekend. Ilc ben echter zo vrij het woord 'donker' tussen aanhalingste kens te plaatsen, aangezien dit woord voor mijn gevoel een andere betekenis heeft dan van 'onkerkelijkheid' of zelfs van 'ongeloof. Bij het woord 'donker' denk ik aan bijgeloof, bekrompenheid en onmenselijkheid. En juist in deze dingen onderscheidt de bevolking van Noord-Holland zich in positieve zin van veel andere bevolkingsgroepen in ons land. Men heeft een zeer nuchtere kijk op het leven, staat open voor moderne ideeën op elk gebied en voelt menselijker dan bij veel 'lcer- lcemensen' het geval is. Dat komt onder ande re heel sterk tot uitdrukking in de verhou ding van boer tot arbeider. De boer gaat vol komen als gelijke met zijn arbeider(s) om. Daar heb ik persoonlijk treffende voorbeel den van meegemaakt! Maar 'onkerkelijk' is de Noord-Hollander, in het algemeen, wèl. Dat is geen schande en hij komt er ook rond voor uit! Maar voor de pre dikanten is dit soms (vaak) moeilijker te ver werken. Op dit gebied maak je wel eens wonderlijke dingen mee. Zo is het mij eens in een valcan- tiedienst overkomen (er waren op z'n hoogst vijftien bezoekers in een vrij grote kerk) dat midden in de preek de deur plotseling open ging, een dorpsbewoner binnenstapte en tot één van de bezoekers riep: "Jan, er is volk voor je!" Waarop Jan uit z'n bank stapte, luid naar de uitgang slofte en duidelijk hoorbaar de buitendeur achter zich dicht deed. De ove rige bezoekers toonden geen enkele blijk van verwondering. Men was dit schijnbaar ge wend. Ja, onkerkelijk is Noord-Holland wel! WE HEWWE 'N KAT IN DE ZAK 'KOCHT! Tot nu toe heb ik alleen iets verteld van de gemeente uit onze woonplaats in Noord-Hol land. De andere gemeente van deze combina tie was veel kleiner en ook was ze nog veel onlcerkelijker. Uit het dorp zelf kwam hoog stens zo'n twintigtal kerkgangers terwijl er zeker honderdvijftig zitplaatsen waren. Deze gemeente had daarom een veel intensievere pastorale verzorging nodig dan ik vermocht te geven. De afstand tussen de beide dorpen bedroeg tien kilometer. Aangezien ik geen auto bezat, deed ik het op de brommer. Maar het waaide er bijna altijd en ik deed er veel kou op. Ilc reed die afstand tweemaal in de week: zondags om er dienst te houden en donderdags voor het doen van huis- en zie kenbezoek alsmede het houden van schoolca- techisatie. Het was te weinig, maar ik zag geen kans om er vaker naar toe te gaan. Gelukkig was er een bijzonder actief kerlcen- raadslid voor wie de belangen van de ge meente even zwaar golden als die van z'n goed florerende zaak. Dominee H.J. Trommel, predikant in Julianadorp en Callantsoog van 1950 tot 1962, schreef in 1975 een boekje met de titel 'Te goed voor de hel en te slecht voor de hemel' (met schetsen uit zijn leven). Twee verhalen gaan over Callantsoog. We drukken die hieronder, zoals dominee Trommel ze aan het papier toevertrouwde, onverkort af. Zijn vrouw, inmiddels 99 jaar, verleende ons hier voor toestemming, waarvoor wij haar zeer erkentelijk zijn. -48. -

De Clock van Callens-Ooghe | 2004 | | pagina 8