Philips van Bourgondië een belas ting kwam innen, op het Oger strand doodgeslagen. (Zie De Clock, jaargang 14 no. 2 blz. 35) Na Reinoud II kwam Reinoud III als elfde heer van Brederode. Zijn zoon Hendrik werd de twaalfde heer van Brederode. Koning Philips (Spanje) oor- kondde op 20 september 1557 dat hij Hendrik als erfgenaam van zijn vader met diens nagelaten be zittingen beleende, waartoe ook het Oog behoorde. Hendrik kwam in opstand tegen Philips en vlucht te naar Duitsland (1567). De Raad van Beroerten ontnam hem al zijn bezittingen en lijfde ze bij de Ko ninklijke Domeinen in (1568). Daar mee kwam een eind aan de laatste langdurige bewindsperiode van de heren van Brederode (1428-1568). In 1572 deden erfgenamen van de Brederodes pogingen zich weer in het bezit van de voormalige rech ten en goederen van Hendrik van Brederode te stellen. Dat lukte. Latere, vooral Duitse Brederode- erfgenamen toonden zich bereid om de heerlijkheid Callantsoog te verkopen. Na veel geschrijf waren er vier heren het eens. Zij wilden samen de heerlijkheid Callants oog kopen. Aankoopsom 10.000 gulden en nog 1300 gulden kosten. De vier heren in 1611 wa ren: David Colterman, Johan Colterman, Philips Doublet en Albert de Veer. De bezittingen en de daaraan verbonden rech ten gingen daarna over van geslacht op ge slacht. In 1876 verkochten de nog levende nakome lingen op een publieke veiling in Alkmaar de heerlijkheid Callantsoog. De heer Previnai- re, fabrikant in Haarlem, was de koper. Op 15 januari 1900 overleed hij en liet de heerlijkheid na aan zijn drie dochters. Eén daarvan, Eugene, was getrouwd met Jhr. Charles van de Poll. De familie Van de Poll verkreeg door erven en uitkopen de gehele heerlijkheid in haar bezit. Door verkopen, financieel noodzakelijk, werd deze steeds kleiner, zodat in 1925 bovenge noemde familie alleen nog het Zwanenwater en de directe omgeving in haar bezit had. In 1972 werd dit gebied aan de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten voor 7.000.000 gulden verkocht. Bron: 't Oge, door Henk Schoorl Zie ook: Verkoop Callantsoog, door Herman Bloem Sprokkelingen, historie Callantsoog, door J. Baken Gzn. Callantsoog en Gr. Keeten vroeger, door Jacob Vos. Van Callinge tot Callantsoog, nieuwste uitgave. LEGENDA bosjes of struweel IClDl duinen en duinvalleien iValleien met vochtige L J graslanden en riettanaen zeereep en strand duinmeren verharde weg vrije wandelroute uitki|kduin -47.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2004 | | pagina 7