Wies um boAt op ket Oog? Wim Lastdrager Omstreeks 1250, dus zo'n 754 jaar geleden, beleende koning Willem II, o.a. graaf van Holland, aan de familie Brederode alles wat aanspoelde op de Oger stranden. En dat was nogal wat. De houten schepen, die lang niet allemaal bestand waren tegen een flinke storm, belandden al gauw op de Hollandse kust en sloegen dan meestal uit elkaar. De heer van Brederode liet dan alles ver zamelen en opslaan in grote schuren. Later kon hij het verkopen. Zo kwamen de adellijke heren aan een deel van hun inkomen. Na het overlijden van de tweede heer (Wil lem) kwam Dirk als derde heer van Brederode aan het bewind. Dirk was dus een leenman van de graaf van Holland en dat was Floris V. Deze had een intieme vriendin, Catharina van Durbuy. Aan zijn schoone, elegante vriendin schonk hij in 1287 een paar stukken land, waaronder het Oog. Maar ze moest wel beloven dat ze de leengoederen zou teruggeven als ze opnieuw zou trouwen. Ze trouwde met ene Van Borsele en gaf niets terug. In 1299 werd er een aanslag gepleegd op Catharina en haar man. Zij ontkwam, maar hij werd vermoord. Dirk bleef voor Catharina het Oog besturen en dat deed ook zijn zoon, Hendrik. Deze raakte financieel aan de grond en moest zijn leen teruggeven aan de graaf van Holland. Het Oog kwam zodoende onder grafelijk bestuur (1337-1355). Grafelijke ambtenaren bestuurden het eiland. Na twintig jaar gaf graaf Willem V aan de Brederodes weer het recht van leen. Zodoen de kwam Dirk als vijfde heer van Brederode in het bezit van het Oog. Zijn zoon Reinoud I volgde hem op als zesde heer van Brederode en heer van Callantsoog. Vervolgens trad Reinouds tweede zoon, Jan van Brederode in 1390 als zevende heer van Brederode in zijn vaders rechten. Deze Jan vond het na twaalf jaar besturen genoeg en trok zich terug in een klooster. Hij droeg het bewind over aan zijn broer Wal raven. Deze Walraven I, de achtste heer van Brederode, viel tijdens het beleg van Gorkum in handen van Jan van Arkel. Die hield hem jarenlang gevangen. Maar na zeven jaar wist Walraven te ontsnappen. Tijdens zijn verblijf in de gevangenis had Walraven zijn broer gemachtigd het Oog te verkopen. 1400 De Heerlijkheid Callantsoog A. Het eerste dorp B. Het tweede dorp C. Tegenwoordige dorp 1. Sinckelsant 2. Goeree 3. Kleine Jewel 5. Oudst bekende polderdijkje 6. Polder 'Het oude land' 7. Polder 'de Leye' 8. Polder 'de Sanden' 9. Helmdijk Arend van Egmond was de koper. Na de dood van Arend eigende Walraven van Brederode zich het Oog weer toe. Na Walraven kwamen Reinoud I en daarna Reinoud II als bestuur ders van het Oog. Tijdens het bewind van de laatste werd Van Hogendorp, de man die voor 10. Voormalige dijk 11. Oude Waal 12. Boswaal 13. Polder 'Callens' 14. Voordijk (weg) 15. Polder 'Vennekoog' 16. Swaardijk 17. Jewel -46.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2004 | | pagina 6