Qetldedwu D'r moeder voelde in alles met 'r mee, want met heur was 't vroe ger krek eveliens. 't Beurde wel drs dat as 't weer een zwere dag droigde te worren, dat ze Jopie thuis hield van skool, ze zee den: "Je lcroige vedaag van moe een snipperdag oor. Gaan maar lekker speule. Ik zei wel een briefie skroive dat je ziek benne, dat ken meister deer ve- daan toch niet bekoilce." Moeder mikte 't niet zo nauw met de leerplichtwet! Op een keer kwam Jopie weer drs uit skool, ze slcreeuwde snot en kwoil. "Wat is 'r nou weer," viste moe der, "hewwe ze je sloegen of zulc of zoin?" m n gesKieaems weer en toe was meister kwaad. En nou moet ik woenesdegmiddeg teruglcomme om 't te leren." "Wat," zee moeder, ze plofte zowat, "maar dat gaat mooi niet deur oor, deer zei ik wel een stokkie voor stelce." Ze pakte d'r fiets uit 't boetje, (want zuks moetje drelct doen as je nag kwaad benne) en met opgestoken steert en een rood houfd reed ze nei skool toe. Meister was 'r gelukkig nag. Ze viel metien met de deur in huis. "Meister," zee ze, "nou moet je drs uitslcaie met dat arme kind te troiteren met die ge- skiedenis. Ze ken 't nou ienmaal niet ont- houe en wat lcenne oos nou toch die oue lcir- rels van vroeger en die jaartalle skele. Dat is allegaar weest en verbai, deer hè je nou toch niks meer an. Wai leve nou in deuze toid en zai heb nou alle dage poin in d'r loif, deur wat ze in vroeger jare allegaar uitspoulct hewwe. Dat moet over weze oor. Geef 'r nou maar gien beurt meer, den is die ellende olc weer an zai, want dut is gien harden." Zo, dat was dat! Ze had 'r gal spuid en kon meister olc 'rs an 't woord lcomme. Hai was 't hillegaar niet iens met 'r opvattings, olc ge- slciedenis heb je nodig, 't zou een mooie boel worre as ze d'r allegaar zo over doch te. Maar hai had toch olc wel een lcoilcie op zo'n haaibaai van een moeder en zee oplest dat ie 't belcoilce zou. Opgelucht stapte moeder weer op de fiets en karde met een grote veert op huis an. Maar meister die had 'r weer een pro bleem bai! 't End van 't liedje was, dat Jopie niet meer overhoord wier en geniesen een coifer op 'r rapport kreeg voor geslciedenis. Maar dat kon Jopie en d'r moeder gien fluit skele! 't Slcoolloupen wier in alle gevalle een lcloin beetje minder beroerd. Nel Rentenaar-Bakker Jopie is nou al lang en breid trouwd. Toe ze nag jong was, heb ze een zwere skooltoid had. Ze vond skoolgaan verskrikkelijk. Ze was niet zo leerderig anloid, dus an temet alle vakke had ze een gloeiende hekel. Vooral geskiedenis, ze kon nooit name en jaartalle onthoue. En tot overmaat van ramp kreeg ze alle kere een beurt. of zoin?" "Nei, dat niet," snikte Jopie, "maar -45.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2004 | | pagina 5