perfectionering van de oefenmethodes. Zo is bepaling van de ligging van de schoten, met behulp van lichtspoorwaarneming, vervan gen door de zogenaamde Miss Distance Indi cator (MDI). Invoering van een door de fa. Schreiner van de Marine geleende MDI in 1987 betekent een belangrijke verbetering van de faciliteiten op het schietterrein Botgat. In 1999 is men afgestapt van de 'rotonde'. Vanaf die tijd wordt het vliegtuig met behulp van een katapult gelanceerd. Strijdige belangen van Defensie en gemeente stonden vaak het afgeven van de benodigde vergunningen door de gemeente in de weg. De tekeningen voor de nieuwbouw kwamen soms niet verder dan de tekentafel, soms (zoals bijvoorbeeld in 1995) werd in boek vorm van de plannen gewag gemaakt. Er wordt in 'De geschiedenis van de Lucht- doelartillerieschietterreinen' gesproken over heden, verleden en toekomst en bevat ook een plattegrond van de te verwachten nieuw bouw. Een en ander was ech ter voor wat betreft Defensie wel afhanke lijk van een nieuwe in frastructuur en nieuw bouw. We hebben alle maal in de media kun nen volgen dat dit niet altijd met elkaar strookte! Steeds weer kwamen er groepen in verzet tegen de plannen van Defensie. Ook ontstond in die jaren de cursus luchtna- bijbeveiliging, waarbij militairen als verdedi ging met allerlei wapens op laagvliegende doelen, zoals helikopters, leren te schieten. Vanwege de geluidsbelasting voor de omge ving wordt hierbij slechts met mitrailleurs geschoten, alhoewel ook tankkanonnen en het artillerie-geschut hiervoor geschikt zijn. Vanwege genoemde geluidsbelasting was en is er jaarlijks in het oefenprogramma van het schietterrein een schietvrije periode in de zomermaanden. Ook werd getracht waar mogelijk de geluids hinder terug te drin gen om zo tegemoet te komen aan de wen sen van de gemeente en de bevolking. Al deze plannen zijn, mede door diverse be zuinigingsronden, nu verwezen naar de prul lenmand. Zoals eerder gezegd, wordt waar schijnlijk in 2007 overgegaan op andere, ra ketachtige, systemen waarmee niet geoefend kan worden op het Botgat. Tot die tijd wijkt men uit naar Duitsland. Na 2004 is het dus over met het bulderende Botgat-geluid. schlelpuniën~l l/m 15 velligheldsloren maleileelloodsen P FTwachlgebouw Swc t-kantine Plattegrond schietterrein Botgat -1995 weikptaats diones bestuilngs /MDI toren coniniandolorens C -58.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2004 | | pagina 18