Een renetten ot> "T)e> Wiit& Sioetf' Veel 'bespeelde' plekken waren o.a. het terrein tussen waar nu fam. Koelemeij/Dorpsplein en fam. Vos Zeeweg wonen en, vanuit deze hoek gezien 'de andere kant'. Zowel op eerstgenoemde plek als 'de andere kant' stond een boerde rij. Althans, wat er van over was. Want tijdens de oorlogsjaren waren deze 'grondig nagezien' en rijp voor de sloop. Tot die tijd werd er door ons driftig schuil- zoelc (ook wel schuilhokkie of opschuildertje genoemd) gedaan. Zo ook een keer in de boer derij 'aan de andere kant'. Later is deze ge sloopt, is er een woning op gebouwd, waar o.a. de familie Johannes woonde en nu de fam. De Ronde woont. De boerderij werd ja renlang bewoond door de fam. Kater. Het spe len om en in de boerderij was niet zonder gevaar. Zo ook op een dag waarvan je later kunt zeggen: een geluksdag. Wat was nl. het geval? Via allerlei opstapjes was Geertje Mooij (nu mevrouw Van Ginkel) op de zolder geklommen. Plotseling hoorden wij, die nog beneden stonden een vreselijke gil. Geertje bleek boven een misstap gemaakt te hebben en knalde, hoofd naar beneden, de schoorsteen in. Deze schoorsteen bleek vanaf de zolder tot aan het dak gesloopt te zijn en er was op die plaats een groot gapend gat ontstaan, waarin Geertje verdwenen was. Richting schouw in 'de kamer'. De onderkant was dichtgespijkerd met een plankje. Geluk kig was Geertje's broer, Maarten, thuis. Deze sloopte het plankje weg en wist zijn zus met wat ruk- en trelcwerlc uit de schoorsteen te krijgen. Ze kwam als Zwarte Piet weer op de begane grond. Maar wat heeft ze een geluk gehad. Ze bleef nl. hangen aan een vleeshaak, waar normaal worst of ham aan hing te ro ken, en wel zo'n meter boven genoemd plank je. En dit plankje had, naast de spijkers waar het mee vast zat, ook nog een grote draadna gel in het midden, de punt richting Geertje wijzend. Je moet er toch niet aan denken...! Slechts een paar schrammetjes en... héél veel roet! Voor een foto van de boerderij van Kater, waar Geertje Mooij in de schoorsteen kieperde, verwijs ik naar het boekje 'Een unieke kijk op een eeuw Callantsoog en Groote Keeten' en wel naar blz. 40. Het is de meest rechtse boerderij. Op 29 februari 1940 werd voor B. de Haan een sloep van onbekende herkomst ingeschreven als HD 113. Inbouw van een 30 pk Buick auto motor vond plaats in 1941. Op 10 juni 1947 is de sloep weer uitgeschreven en ging dienst doen als bijboot van een nieuw, in Schoorl- dam gebouwd, lcottertje. Dit werd voor De Haan ingeschreven als CG 1 (Callantsoog 1). In 1955 heeft het lcottertje nog even inge schreven gestaan als HD 25 Pieter (zie het boek 'De Helderse visserij van 1945 tot 2000', door Karei Oosterom en Frits Aalderinlc, blz. 120) waarmee op lood werd gedoken. Jan Mooij Pzn. Het zal zo ongeveer 1946/1947 geweest zijn. Callantsoog begon weer wat 'bewoond' te raken, na een verplichte evacuatie in 1942. Er werden weer wat zaken gedaan en met dat alles keerde ook de jeugd weer terug naar het dorp. Ruimte om te spelen was er toen nog volop en daar werd dan ook gretig gebruik van gemaakt. De heer Loek Deugd, van de Stichting Wraksys uit Den Helder, heeft nog wat aanvullende infor matie aan ons kunnen doorgeven: Noot van de redactie: Voor wie zich afvraagt hoe het zit met het 'loodvissen' verwijzen we naar 'De Clock' van juni 1993, jaargang 8, nummer 2, blz. 22 t/m 25. -51.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2004 | | pagina 11