Li^cktsckip^V'LZ 127 I Deze foto komt uit het fotoarchief (schoenendoos) van Klaas Wittebol. Daarom heeft hij waar schijnlijk de tand des tijds niet zo goed doorstaan. Toch wilden wij u deze foto niet onthouden. Het is niet helemaal duidelijk waar de foto is gemaakt. Eerst dachten Klaas Wittebol en Cees Vriesman aan De Stolpen of Callantsoog, maar bij nader inzien gingen de gedachten van de heren toch meer richting Den Helder of De Kooy, ten tijde van de foto nog een buurtschap.Volgens overlevering is hier in de dertiger jaren verschillende keren een lucht schip overgevlogen. Op de foto wordt een Zeppelin - zo genoemd naar Graf Ferdinand von Zeppelin - geflan keerd door twee dubbeldekkers. Op de origi nele foto is te lezen: Graf Zeppelin, met als registratie D-LZ 127. De Graf Zeppelin werd geconstrueerd in 1928 en bleef in de vaart tot 1940. De gasinhoud was 105.000 m!. Vanuit Frankfurt werd 144 keer de oceaan overgestoken naar Lalcehurst (New York), een reis die 55 uur duurde. Op 15 augustus vertrok de Graf Zeppelin uit Friedrichshafen voor een reis rond de wereld. Deze reis duurde wat langer: met een snel heid van gemiddeld 122 lcm/uur was het luchtschip 20 dagen, 4 uur en 14 minuten onderweg. Na het verongelukken van het luchtschip Hindenburg, op 6 mei 1937 boven Lalcehurst, waarbij het waterstofgas in brand vloog, kwam er een einde aan het tijdperk van ver voer met grote luchtschepen. Hierboven ziet u hoe de foto er in werke lijkheid uitziet, en links de foto nadat hij op de drukkerij digitaal is bewerkt.

De Clock van Callens-Ooghe | 2004 | | pagina 10