Cjytov voor huisvrouwen/ Met Ben de Vries, de eigenaar van het hotel, werden afspraken gemaakt over de zaalhuur 2,50 per uur) en lestijden. Mevr. Lastdrager, Dorpsplein, tel. 02248-282. En nu maar afwachten, zouden de Callants- oger vrouwen komen? Vol spanning stond ik op woensdagmiddag in de zaal te wachten. De opkomst viel ontzettend mee en gelukkig waren de dames enthousiast. Via mond-tot- mond reclame liep de cursus snel vol en kon ik een tweede cursus starten. Na verloop van tijd kwam er zelfs een derde groep bij. De motivatie bij de deelneemsters was groot. Ondanks wind, regen en zware sneeuwval (1956) kwamen ze allemaal, zelfs de Keetemers, naar de lessen. Het was in die tijd dat het hotel van Ben de Vries klaar kwam en daar was een behoorlijke to neelzaal bijIk zocht contact met mevr. Markusse en zij kwam kij ken. Ze vond de zaal geschikt en ik besloot te proberen een groep huisvrouwen voor de gym bij elkaar te krijgen. Daar de cursussen huisvrouwen-gymnastielc zich over heel Nederland met succes uitbreid den, richtte mevr. Markusse samen met twee collega's de stichting Huisvrouwen-Gymna- stielc op. (Afgekort H.V.G.) Deze stichting organiseerde voor de leidsters 3 x per jaar bijscholingscursussen in Den Het was augustus 1954. In de Badbode, die in die jaren zo'n acht keer in het zomerseizoen uitkwam, schreef ik het volgende stukje: Even aandacht voor Huis- vrouwen-gymnastiek. Corry Lastdrager Begin maart 2003 stierf mevr. Gerda Markusse in Arnhem, 94 jaar oud. Zij was in 1952 in Zweden geweest en was enthousiast over de soort gymnastiek die daar aan huisvrouwen gegeven werd. Zij introduceerde deze gym in ons land en schreef hierover een artikel in het blad Panorama. Ik las dit en dacht aan Callantsoog. Daar was helemaal nog geen gym. Op woensdag 15 september begint de cursus en wel in de zaal van de heer De Vries. Aanvang 3.30 uur. De kosten bedragen 50 cent per les. Per groep kun nen niet meer dan 25 dames meedoen. U kunt zich opgeven bij: Bent U moe geworden van al dat gewerk in huis, dan spreekt het vanzelf dat U die moeheid ook weer moet kwijtraken en dat U dus geregeld ontspanning moet hebben! Ontspanning van Uw spieren, die tijdelijk erg gespannen zijn geweest, maar ook: ontspanning van Uw hele lichaam, dat zich wel eens graag op een heel andere manier wil bewegen. En vooralwanneer dit met muziek kan gebeuren, want het bewegen op muziek geeft een plezierig gevoel van ontspanning, waardoor U zich helemaal opge frist voelt! Voor U is dit mogelijk op de Huisvrouwen-gym- nastielc! Want ook in Callantsoog zal geprobeerd worden een cursus voor huisvrouwen te organise ren. -68.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2003 | | pagina 8