januari 1948 Herbevestiging van het accoord van Ling- gadjatie. Nederland behield echter het grond gebied dat was 'veroverd'. september 1948 Communistische opstand op Java wordt onder drukt door het leger van de Republiek. 19 december 1948 Tweede politionele actie, militair een succes, diplomatiek en politiek een ramp. mei-november 1949 Ronde tafelconferentie te Den Haag. 27 december 1949 Overdracht van de souvereiniteit. 17 augustus 1950 Opheffing van de Verenigde Staten van Indo nesië door de republiek en vervangen door de eenheidsstaat Indonesië. De houding van Nederland ten aanzien van het verlies van de kolonie was in het kort 'Indië verloren, rampspoed geboren'. Met uit zondering van de CPN wilde geen enkele poli tieke partij het verlies van de kolonie zo kort na de Tweede Wereldoorlog. Ook het grote ver lies van investeringen door het bedrijfsleven speelde mee. Het grote politieke gebeuren ging aan het Callantsoog van toen voorbij. Dat veranderde toen de eerste dorpsgenoten als militair uitge zonden werden. In totaal 12 Callantsogers hebben korte of lan gere tijd in Ned. Indië doorgebracht. Ik wist waaraan ik begon toen het stellen van vragen en het opsturen van lijstjes voor infor matie wat vorm begon te krijgen. Nog nooit heb ik wat uitgezocht waarbij ik zoveel medewerking heb gekregen en dat komt omdat het bij niet alleen de mensen die er geweest zijn, maar ook bij anderen nog leeft. Alle verhalen en opmerkingen zouden zeker nog een 'Cloclc' vullen. Mij staat nog steeds bij de ereboog, welke iedere keer door Dirk Mooy werd geplaatst. De fanfare luisterde de thuiskomst op met een paar vrolijke deuntjes. Van iedereen heb ik wat gegevens verzameld en alles een beetje op volgorde gezet. Van een enkele zijn de gegevens summier, maar alles heeft zijn reden. Sommigen hebben elkaar in de tropen ont moet, maar het opvallendste is dat er meerde- re zijn die Aai Mooij gesproken hebben. Als varensgezel voer Aai toen in de Archipel. Tijdens de voorbereiding van dit stukje ver scheen er in de 'Checlcpoint' (veteranentijd- schrift) een aandoenlijk stukje geschreven door Leo Bromlewe. Bij de gesprekken met verschillende veteranen komt naar voren dat ze zich eigenlijk in de steek gelaten voelden en weinig waardering ondervonden. Dit is te begrijpen, kort na de oorlog bijeengepakt op een troepen-transport schip onvoorbereid naar een totaal onbekend land. Slechte voeding en kleding en een tegen stander die onzichtbaar was maar wel degelijk een oorlog voerde. De meesten ontvingen een wedde van rond de zestig gulden per maand waarvan het meeste opging aan wat extra voe ding. Bij terugkomst moest vaak nog betaald worden voor verloren uitrustingsstukken. Ook zijn er verschillende jongens min of meer ernstig ziek geweest: Piet Roos - tyfus, Leo Bromlewe - geelzucht, Henk Rruisveld - buikvliesontsteking, Henri Vriesman - nierproblemen, Gijs Oskam - TBC, Jo Unk zegt in zijn brief "ernstig ziek" te zijn. Na terugkomst begon het gewone leven weer met werk, gezin en kinderen. Bij de mannen die nu ver boven de zeventig Maarten Mooij onder de ereboog. -63.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2003 | | pagina 3