om daar bovenop het oude dijklichaam van Abbestee een stook te bouwen. Zwoegen maar, want hij moest hoger worden dan die in Callantsoog of in Groote Keeten. Er gingen zelfs autobanden op! Van milieuvervuiling had nog niemand besef! En als het dan 30 april was zolang mogelijk wachten met aan steken en dan piepers poffen aan een lang stuk ijzerdraad... Veel herinneringen zijn er ook aan die kleine drieklassige dorpsschool aan de Schoolstraat. Toen ik daar in 1953 mijn schooltijd begon in de klas bij juffrouw List was daar nog de oude plankenvloer en zaten we nog in de oude houten schoolbanken. De modernise ring van de school was echter al in volle gang: er kwam linoleum op een betonnen vloer en moderne individuele leerlingentafel tjes en stoeltjes. Die schooltijd daar denk ik met veel plezier aan terug. Het was een moderne school waar in groepswerk, schoolradio en expressie-op drachten een belangrijke plaats innamen. Wat beleefden we een plezier aan de toneel stukjes in het zaaltje en aan het maken van een herfsttentoonstelling met echte padde stoelen die we met de klas gingen plukken in het Lutticlcduin. Op de fiets gingen we met een aantal klasgenoten naar Vel bij de Go- verskluft. Daar mochten we grote bossen nar cissen pluldcen om de klas te versieren toen meester Van Viegen na een ziekteperiode weer op school terug was. Een gymnastieklo kaal was er niet. Gymles kregen we in de grote zaal van Hotel Ben de Vries, net nieuw gebouwd na de brand van het oude dorpscafé in 1952. Later werd het Hotel Callant en nog weer later het nu gesloopte Evangelisch Hotel. Als we na de gymles naar school teruggelopen waren gingen we douchen, dat was iets wat voor die tijd op een lagere school toch wel heel vooruitstrevend was! Hotel De Vries was ook de plek waar het Sint Nicolaasfeest werd gevierd. De goedheilig man was ingehaald met de brandweerauto en zat dan later op het podium en dan werd er een aantal kinderen op het toneel ontboden. Soms werd er toneelgespeeld door Helderse kwekelingen. Ik herinner me het toneelstuk Ali Baba en de veertig rovers en heel veel in druk maakten ook de films van Heidi en Peter. Maar ja, hoe kon het ook anders: nog maar weinigen hadden thuis televisie.... Als de aankomst van Sinterklaas in Amsterdam op de televisie werd uitgezonden zat een groot deel van de Callantsoger jeugd in de huiskamer van Piet Vos naar het kleine beeld buisje te kijken. Prachtig vonden we het.... Geuren van dennengroen. Een jaarlijks terug kerend hoogtepunt was het kerstfeest van de zondagschool in de kerk. De viering werd ge leid door Kees van Eclc. In de hoek de indruk wekkende grote kerstboom met echte kaars jes en op de grote tafel uitgestald de cadeau tjes: voor iedereen een boekje, een kalender en een grote sinaasappel. Winter in Callantsoog. We schaatsten of reden met een prikslee op de Ringsloot ach ter in het land. Soms als het lang vroor, mocht je met vader en moeder mee naar het Zwanenwater. Meestal zag je de grote mensen daar dan schoonrijden: op hun rondrijders, hand in hand, de vrouwen met een rok aan sierlijk en zwierig paarsgewijs op het prachti ge bevroren duinmeer. Ook kwam het wel voor als het erg hard waaide uit het oosten dat we met m'n ouders en wat buren schaats ten op de bevroren vijver in het Kooibos. Ik zie me daar nog krabbelen achter een oude keukenstoel. Dat schaatsen in het Kooibos had trouwens nog een extra spannende dimensie: Het ge beurde stiekem, Jan van Honschooten mocht het niet weten! Zo gleden de jaren van mijn jeugd voorbij. Simpele genoegens, weinig spectaculair, in een nog rustig leeftempo in ons kleine kust dorp: Callantsoog. Wat had ik er een heerlijke jeugd! Helaas bereikte ons bij het ter perse gaan van deze 'Cloclc' het bericht dat op 19 augustus j.1. Gerard de Wit op 74-jari- ge leeftijd is overleden. De redactie zal in het decembernummer van 'De Clock' aan dit verscheiden nog de nodige aan dacht schenken. Noot van de redactiekan iemand ons vertellen wanneer en bij welke gelegenheid de foto op de vorige pagina is gemaakt. Ook willen we graag weten welke de ontbrekende namen in de lijst onder de foto zijn. -46.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2003 | | pagina 6