iHeriwierUujenaan eewjotuje< evtucui Bert van der Plaat In ieder geval waren de Engelsen hier niet blij mee en trachtten zij het licht kapot te schieten of te bombarderen. Aangezien de Engelse toestellen vanuit zee kwamen vlie gen, voor ons gevoel recht over ons huis, sloeg de angst toe en sliepen wij die zomer bij boer Eriks aan de Abbestederweg in de koestal. Alleen mijn broer Joop geloofde het wel en bleef thuis slapen. Hij had het te druk met zijn huiswerk voor de Helderse HBS. Ver der tekende hij en draaide platen van Louis Armstrong op zijn pick-up. Dat er wel degelijk bommen gegooid werden, bleek uit het feit dat het 'Oude Huis' aan de noordkant van de Buurt getroffen werd en dat in de boerderij ernaast een vrouw om het leven kwam (door omvallende muren?). Na 1946 werd 'de Wilde Vos' op de plek van het 'Oude Huis' voor fam. De Wilde gebouwd. Omdat het draailicht voor de dorpsbevolking te gevaarlijk was, werd het later verplaatst naar een iets noord-oostelijker gelegen plek tussen Abbestederweg en Kruisweg(?) In ieder geval konden wij in het dorp geruster gaan slapen. In augustus 1941 werd de school gevorderd voor Duitse militairen. Scholen binnen de be bouwde kom werden maar al te graag door hen ingepikt. Dat zag je niet alleen in Cal- lantsoog, maar ook in Den Helder, Hoorn, Alkmaar, enz. De Hervormde Kerk werd toen als school gebruikt. Er werden enige schotten geplaatst en men creëerde zo drie gehorige schoollokalen. U zult wel begrepen hebben, dat we hier met een driemans school te ma ken hadden. Wat ik mij ook nog herinner is, dat in de zomer van 1941 de meeste stranden langs de Hollandse kust 'Sperrgebiet' werden of wa ren. Men mocht in Den Helder niet meer op de dijk, haven of strand komen. Maar de Ortskommandant van Callantsoog, die toen nog in de 'Groote Villa' zat, gaf toestemming tot strandbezoek (in juli en augustus?) Drommen mensen uit de omgeving en uit Het huis links op de voorgrond, de tijdelijke huis- p)gj^ Helder kwamen hier vooral op zondag vesting tijdens de oorlog van de fam. v.d. Plaat. naar het strand. Wat mij ook is bijgebleven, ik meen zondag 31 augustus van dat jaar, dat een aantal vluchte lingen en Cal- lantsogers de ver jaardag van Ko ningin Wilhel- mina herdach ten en met oran je lintjes en strik ken rustig door het dorp wan delden. Prachtig deze provocatie. Maar kort daar na zag ik op een Aan het eind van de Schoolstraat stond rechts het 'armenhuis' en links op de hoek een huisje aan de Zeeweg vanwaar je iets naar rechts het voetbalveld zag liggen en meer naar links achter enige kippenhokken een draailicht, tussen de Jewelweg en de Dorpsweg. Ik dacht dat de Duitsers dit draailicht in het voorjaar van 1941 hadden neergezet om als baken te dienen voor Duitse vliegtuigen, die richting Engeland en terug vlogen. (Of was het misschien een foplichtl Ik heb zo iets horen verluiden), (zie jaargang 16 en 17 van 'de Clock'. Redactie) - 58.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2003 | | pagina 18