Ongeveer 1925 kocht Arie Kos, getrouwd met Geertje Mereboer uit Breezand, het boerenbedrijf]e van het echtpaar Bremer-Kossen. Die zijn toen verhuisd naar het bedrijfje wat nu camping 'de Nollen' is. Het bedrijf was on geveer 20 hectare. De functie was landbouw en veeteelt. Er werd toen meteen een nieuw woonhuis naast gebouwd. De oude boet schuin ach ter het boerderijtje werd gesloopt en daarvoor kwam in de plaats een mooie nieuwe schuur. Schermerhorn pachtte het van het Hooge Huys, later werd het overgenomen door AMEV. Ook Mulder Transport uit Den Helder heeft er gezeten. Huidige bewoners: de fami lie Pennings. Functie nu: Sinds begin jaren tachtig bloem- bollenbedrijf. Opslag van machines in het vierkant. Voorgevel is hetzelfde gebleven maar in het woongedeelte is een toilet en douche geko men. De lcoeiengroep zit er nog in en wordt gebruikt voor opslag van materiaal. De ach terkant is werkruimte. gebouwd. Samen met de tuin en het erf hou den zij zich daar onder andere mee bezig. Helmweg 4 te Groote Keeten Callantsoog Later, toen zij het wat kalmer aan gingen doen, verkochten zij het land aan buurman Schenk. De schuur en het boerderijtje werden caravan stalling. De huidige bewoners zijn de familie Veldman, zij kochten het in 1980. De be stemming is nu woonboerde rij, de schuur achter het woonhuis is een recreatiewoning geworden. Langevliet 14. NOORD-HOLLANDSE STOLP Bouwjaar: Stond al op de kaart vóór 1900. Verbrand in 1938. Opnieuw gebouwd door Hoogschagen. Dubbel vierkant. Functie toen: Veehouderij. Oppervlakte 60 ha. In 1941 kwamen Klaas Kos en zijn vrouw Jannetje Duit er wonen. In de oorlog moesten ook zij vertrek ken, want het bedrijf lag in het spergebied en de boerderij werd gevorderd. Van hun land zou een mijnenveld gemaakt worden, wat gelukkig nooit is gebeurd. De koeien en vier paarden werden op vier plaat sen ondergebracht en zelf kregen zij onder dak bij een neef van Klaas aan de Kleiweg in Breezand. In 1944 kwamen zij klandestien terug en trof fen een grote vliegenbende aan omdat zij bij het vertrek geen tijd hadden gehad om de stallen schoon te maken. Ook in het huis was het een grote troep. Zij kregen inkwartiering van Duitse soldaten. NOORD-HOLLANDSE STOLP - Met één vier kant. Het oude boerderijtje met daarbij een oude boet (schuur) is zeker meer dan hon derdjaar oud. Deze foto kregen we van Jannetje Kos, het geeft een prachtig over zicht van heide boerderijen, Helm- weg 4 en Helmweg 5. - 55.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2003 | | pagina 15