2.0- Jaar vm, 'Boerderij Eerste was de familie Bakker (vader van mevr. Dick en Sita Schenk wonen nog steeds op de De Wit, Zwarteweg). boerderij waar intussen 2 appartementen zijn Het plan van het bestuur om een boekje te maken van al deze monumenten is voorlopig even in de ijskast gezet. Het is namelijk nogal duur. Toch willen we onze boerderijen niet vergeten. Vandaar de foto's in deze 'Cloclc'. Helmweg 5 te Groote Keeten Callantsoog NOORD-HOLLANDSE STOLP Bouwjaar: 1911 door Firma Tuin. Met twee vierkanten en 600 m2 groot. Naam was 'hoeve WESTERVELD', werd later 'de VOLHARDING' De naam is gewijzigd om dat Westerveld geassocieerd werd met het crematorium. De huidige bewoners willen nog steeds de oude naam terugplaatsen op de boerderij Bewoners: Ook in de omgeving van Callantsoog is al veel veranderd en er dreigt nog meer te gebeuren. Trots zijn we erop dat we de boerderij van 'Tante Jaantje' hebben weten te behouden. Ook is een groepje leden bezig geweest om alle nog bestaande boerderijen te beschrijven en met een foto in een album te verzamelen. Veel dank daarvoor o.a. aan Cors van der Haar, Annie Vries-Jimminlc, Jannie Provily en Sietze en Sara Planting. Tweede familie - in 1917 koopt de heer Bakker uit Amerika de boerderij Derde familie - 1929. D. Schenk koopt de boerderij voor zijn zoon Arie, die er gaat wo nen met zijn vrouw Trijntje Pluister. In 1950 wordt A. Schenk zelf eigenaar. In die tijd vindt er een verbouwing plaatst. De 5 ramen worden vervangen door 3 grote ramen. Vierde familie - in 1964 gaat zoon Dick Schenk, die ook op de boer derij geboren is, samen met zijn vrouw Sita Erilcs er wonen. In 1973 koopt Dick de boerderij van zijn vader en tot op heden wonen zij nog steeds op de boerderij. Hun 3 kinderen zijn uitgevlo gen. Bedrijfsvoering: In de loop der jaren is er een grote wijziging gekomen in de bedrijfsvoering. In vroege re jaren werd er hoofdzake lijk granen, erwten, vlas en suikerbieten geteeld met een paar koeien voor de melk. Veel handwerk en veel arbeidskrachten. Het graan werd gemaaid met een zelfbinder en op schoven gezet. Daarna werd het naar huis gereden of op een schelf gezet, later werd het dan gedorst. In de jaren '40-'50 had Arie Schenk zelf een dorsmachine en ging in de herfst daarmee de hele buurt af. In 1964 werd de bedrijfsvoering gewijzigd, veel werk werd nu gedaan door een loonbe drijf en de combine deed zijn intrede. Er wer den nu ook aardappels geteeld en land ver huurd voor bollenteelt. In 1994 is het grootste deel van het land ver kocht aan de Firma Hopman uit 't Zand. Zij hebben het zand naar boven gehaald en het land geschikt gemaakt voor de bollenteelt. Het platteland van Nederland is in een hoog tempo aan het veranderen. Vooral de boerderijen hebben veel last van de sloopwoede gehad. De afgelopen 50 jaar is de helft van deze bouwwerken verdwenen. Dat is treurig, want het Nederlandse landschap is niet hetzelfde zonder die boer derijen. - 54.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2003 | | pagina 14