Jeu^Mtevüifterut^esi/ iztuv een, 105'javi^e^ Neeltje Mooij werd geboren op Dorpsplein 14 dat in de volksmond De Buurt werd genoemd. Het huisje staat er nog en wordt nu bewoond door de familie Molenaar. Haar ouders had den een klein boerenbedrijf met koeien en schapen en daarnaast verrichtte haar vader nog wat hand- en spandiensten voor de Heeren en Vrouwen die de zomers doorbrachten in de 'Groote Villa'. Haar moeder maakte kaas en was zeer bedreven met naald en draad zodat de kinderen altijd goed en netjes in de kleren zaten. Vader was zuinig op zijn dochters, want als er maar even een onguur manspersoon op De Buurt werd gezien dan riep hij: "Meidjes in huis". Van haar schooltijd herinnert ze zich Juf Meijer, die later trouwde met de heer Brou wer van de manufakturenwinkel, en meester Langhorst die van 1910 tot 1922 bovenmees ter was. En de kinderen uit 't Zand die een half uur later op school mochten komen, omdat ze eerst naar de Kerk moesten. Haar medeleerlingen Piet Leyen uit Groote Keeten aan terug. Het strand, de blauwe koetsjes waarin men zich kon omkleden, met trapjes van drie treden zo het water in, de geur van het hout, ze kan het nog ruiken. Of zittend op het duin en kijkend naar de zee. Garnalen vissen, 'garne korre', zoals men toen zei. Met een net aan een stok de zee inlopen en de vangst aan de deur verkopen, drie of vier kop jes voor een dubbeltje. Soms werd het gevon den juttersspul ter verkoping op De Buurt uitgestald. En als de Heeren en Vrouwen van de Heerlijkheid hun zomerresidentie weer op zochten met hun gasten, dan betekende het voor het gezin ook meer drukte. Even een stukje geschiedenis. De heer M.P.T. Previnaire kocht in 1876 de Heerlijkheid het Zwanenwater. Toen hij in 1900 overleed liet hij de Heerlijkheid na aan zijn drie dochters welke gehuwd waren met Baron Goethals, A.A. Delcourt tot Krimpen en Jonkheer van de Poll. In de loop der jaren zijn er meerdere stukken over hun geschiedenis in 'De Clock' verschenen. en Teun en Jan Borst. De winters wan neer het ijs dik op het Zwanenwater lag en ze konden zwieren en zwaaien (schoonrijden). Waar meester Lang horst en zijn vrouw de kinderen samen brachten en paren vormden, want als meisje moest je wel ge vraagd worden om een baantje te rij den. Ze vergoot heel wat tranen als het ging dooien en de schaatsen inge vet opgehangen werden aan een balk. Als oudste van het gezin begon ze al vroeg haar vader te helpen met het melken van de koeien. In haar oudste kleren 's ochtends om half vijf mel ken en dan ontbijten, omkleden en naar school. In de middag om half vier hetzelfde ritueel. En dan de zomers, ze denkt er met weemoed Muja Blokker en Vera de Jong Mag ik u voorstellen: Neeltje Kooiman-Mooij, geboren 3 september 1898 te Callantsoog. Oudste dochter van Jacob Mooij en Maartje v.d. Berg, zuster van Katrien, Teun, Geertje en Jaap. Bij leven en welzijn wordt ze deze maand 105 jaar. We hebben haar gevraagd om met ons herinneringen aan haar jeugd in Callantsoog op te halen. Ze was zo lief om ons dit interview toe te staan en met een beetje hulp van haar dochter Bep konden we een blik werpen op haar jeugd in de begin jaren van 1900 te Callantsoog. Neeltje Kooiman-Mooij - 3 september 2002 - 52.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2003 | | pagina 12